Molila bih za savet i misljenje. Naime, moja mama je juce radila redovnu analizu krvi cisto radi redovne kontrole zdravstvenog stanja, i neki parametri drasticno odstupaju od vrednosti, sto nikada do sada nije bio slucaj, pa bih vas molila za savet sta dalje preduzeti i o kojoj se eventualno problematici moze raditi. Naime, urea joj je 13. 2 gornja granica je 8. 3, kreatinin 151, gornja granica 88, i ono sto najdrasicnije odstupa to su parametri jetre, ast 505, a gornja granica je 31, alt 89, a gornja granica je 31, kao i alp koji je ispod donje granice koja je 47, a njen je 20. Sedimentacija joj je blago povisena, 36 je ostali parametri, znaci cholesterol, trigliceridi, bilirubin itd. , su u redu. Napomenula bih jos da ima osteoporozu, zbog koje uzima preparat bonviva, kao i da cesto ima problem sa urinarnim infekcijama. Molila bih za savet gde se dalje obratiti i o cemuu govori ovo drasticno odstupanje parametara jetre. Osim bonvive, jedino sto uzima su lekovi za hipertenziju i anginu pektoris, koju ima duzi niz godina unazad, a jedino na sta se ona zali je brzo zamaranje, sto ima veze sa srcem pretpostavljam, kao i u zadnje vreme narocito, manjak apetita, jednostavno ne jede joj se nista, jede maltene na silu. Hvala unapred na ulozenom vremenu i odgovoru.

    Odgovoreno: 13. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Urea i kreatinin jesu povećani, ali nije zabrinjavajuće, mada ih treba redovno pratiti. Zabrinjavajuće su vrednosti ast i mada bonviva može da ima uticaja, nesmeju biti tako visoke vrednosti. Mislim, da treba uraditi ozbiljna ispitivanja, posebno pošto postoji i gubitak apetita. Potrebno je da se javi gastroenterologu.