Postovanje, vadio sam krv i dve stavke su izvan granica, pa me interesuje ako mi mozete objasniti sta znace i da li je alarmantno stanje. - hdl holesterol (<1. 41) . . . . . . . . . 1. 10 - alt/gpt (10-49) . . . . . . . . . . . . . . . . . . 59 hvala unapred!

    Odgovoreno: 13. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Hdl holesterol je tkz. Dobar holesterol i poželjno je da bude bliže gornjoj granici pošto nas štiti od ateroskleroze. Pravilnom ishranom i povećanom fizičkom aktivnošću se povećavaju vrednosti hdl, ali i sadašnje vrednosti su zadovoljavajuće. Alt je transaminaza koja je malo uvećana, možda zbog neke infekcije, upotrebe lekova, alkohola. . . Potrebno je ponovo prekontrolisati nakon mesec dana.