Nedavno sam radio lipidni status i dobio sledece rezultate: holesterol - 6, 81 hdl - 1, 57 ldl - 4, 51 buni me to sto ldl i hdl u zbiru ne daje ukupan holesterol. Da li je ovakav nalaz validan?

    Odgovoreno: 25. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Postoji posebna formula za izračunavanje ldl i hdl holesterola i njihov zbir ne daje ukupnu vrednost holesterola. Inače imate povišen ukupan holesterol (ne treba da bude veći od 5, 5) kao i ldl holesterol, a hdl (dobar) holesterol je u redu.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #50777

    • Zaista je nelogično da oba holesterola budu u referentnim granicama, a da ukupni nije u redu. Šta je, onda, ukupni holesterol???

    • Meni to nije jasno i totalno je ne logicno. Ako su ldl i hdl delovi ukupnog holesterola matematicki ispravno je da njihov zbir daje ukupan holesterol, ako ne, sta je treci deo u zbiru???