Postovani doktore ovo je moj lipidni status: ukupni holesterol 6. 70 mmol/l, ukupni trigliceridi; 3. 30mmol/l, hdl 1. 23mmol/l, ldl; 3. 97 mmol/l, non hdl; 5. 47 mmol/l, ldl-hdl indeks ateroskleroze; 3. 22, imam 42 godine i 65kg telesna masa unapred hvala na misljenju. . .

    Odgovoreno: 26. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Imate poremećaj metabolizma masti, pa bi trebalo da da uz dijetu i povećavnu fizičku aktivnost te vrednosti dovedete u granice normale i da ih tako održavate. U ishrani treba da imate puno voća i povrća, ribe piletine bez kožice, posna mesa. Ograničite unos masnih mesa, iznutrica i suhomesnatih proizvoda, masnih sireva, putera, jaja. Uz to je neophodna fizićka aktivnost bar 3-4 puta nadeljno, ili svakodnevne šetnje. Ako u tome ne uspete obratite se lekaru koji se bavi poremećajima metabolizma kojiće vam odrediti dijetu, ili ako je potrebno i lekove.