Postovani, otac mi vec duze vreme ima bolove u ledjima-ponekad se javi i kocenje ruke. Ima 76. God, dugogodisnji je pusac, operisao je besiku pre 5god. Pre mesec dana zbog jakih bolova hospitalizovan je na grudnom odeljenju, ali nakon ispitivanja i utvrdjivanja "bolesti" otpusten i prebacen na hirurgiju. Tamo su mu odradjena sva ispitivanja i ustanovljeno je da sa ta strane nema nikakvih promena-da je sve u redu (krvna slika-rad srca-protok krvi-pritisak i ost) -te je pusten na kucno lecenje. Jedini lek-pored diklofenaka i infuzije- koji je pio na grudnom od. Je controloc. Dijagnoza mu nije uspostavljena ali nam je receno da je mozda u pitanju osteoporoza i da bi bilo dobro da ode na snimanje kostiju. Zbog daljih i sve jacih bolova u ledjima-prepisani su mu opet infuzija-trodoni-diklofenak- koje prima 2x dnevno. On i dalje ima bolove-ne moze da hoda-sedi-lezi. Pitanje-hoce li mu to snimanje kostiju ista pomoci-vredi li maltretirati i podvrgavati fizicki jako slabog coveka tome? Da li sme uzimati lek -aledronat?

    Odgovoreno: 18. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Oseoporoza se ne može utvrditi na "običnom" rentgen snimku, već je potrebno uraditi denzitometriju - određivanje koštane gustine. Lek alendronat se ne sme piti bez odrađene denzitometrije i potvrđene dijagnoze osteoporoze, pošto on ima specifičan način upotrebe i neka neželjene dejstva, tako da je neophodana preporuka lekara. Vaš otac može uzimati preparate vitamina d i kalcijuma, ali je pre toga potrebno utvrditi nivo kalcijuma u 24-časovnom urinu.