Ja bi molila za jednu informaciju. Posle ovih praznika slucajno sam odvela dete kod lekara koje ima 20 godina i profesionalno se bavi sportom i ne zivi sa nama. Razlog odlaska kod lekara je bio izlaze mu masna tkiva po telu, uradili smo analize komplet i ustanovljeno je da su mu uvecane vrednosti alt-130, ast-117, gama gt 82, monoliti-5. 90, koji je razlog uvecanja tih vrednosti i dali to moze biti od alkohola koji je po njemu konzumirao u vecin kolicinama sa guaranom za vreme praznika. I dali moze da se vrednosti uvecaju ako se koriste neke vrste narkotika. Ja se iskreno nadam da nista ne koristi od narkotika a dali to moze da bude jedan od uzrocnika. Odmah je uradjen ultra zvuk stomaka i jetra je bila uredu kao i drugi organi. Unapred hvala

    Odgovoreno: 16. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Alt, ast i gama gt supokazatelji funkcije jetre. Uzrok povećanja može biti upotreba nekih lekova, alkohola, virusna infekcija, unošenje nekih hemijskih materija putem hrane, pića ili kroz lekove. Oviporemećaji ne mora da daju ultrazvukom vidljive promene na jetri.