Umanjeni chol i uhdl? Sta je uhdl? Chol 3. 81 (4-5. 7) uhdl 0. 85 (1. 04-1. 55) mozete li da mi protumacite ove vrednosti, na sta treba da obratim paznju?

    Odgovoreno: 16. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Normalne vrednosti holesterola su od 3, 1 do 5, 5 tako da je vaš ukupni holesterol u redu. Postoje 2 frakcije holesterola koje se kontrolišu i to su: hdl (normalno 1, 03-1, 55) i to je "dobar" holesterol i on štiti srce i krvne sudove i ldl holesterol (normalno 1, 55-4, 53) i to je "loš" holesterol i treba težiti da njegove vrednosti budu niže. Potrebno je da hdl bude bliže gornjoj granici, a ldl bliži donjoj granici. Smatra se da je ldl odgovoran za nastanak ateroskleroze krvnih sudova i komplikacija koje nastaju.