Doktore možete li mi protumačiti šta znače sljedeći nalazi: kreatinin 63 aspartat-aminotransfearaza 66 alanin-aminotransfearaza 137 i gama-glutamil-transfearaza 103. Naime radi se o mom suprugu išli smo na pretrage za bebu pa nas zanima dali je to šta opasno i šta bi mogli značiti ti nalazi. Puno pozdrava mladen i mirjana

    Odgovoreno: 16. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Kreatinin je pokazatelj funkcije bubrega i on je u redu. Ast, alt i gama gt su pokazatelji funkcije jetre i oni su kod vašeg supruga povišene. Trebalo bi da ispita funkciju jetre i da se utvrdi šta je uzrok povišenih vrednosti. Najčešći uzroci su: upotreba alkohola, pojedinih lekova, hrane, prisustvo virusa i dr. Najbolje da se javi svom lekaru koji će da ispita šta je uzrok i da se on otkloni kako ne bi ostale trajne posledice.