Postovani doktore, imam 24 godine, prosle sedmice sam dao krv na analizu i nalazi koje sam dobio me malo zbunjuju, da bi i vama lakse bilo da odgovorite na moje pitanje ja cu vam sada prepisati podatke glukoza 6. 76, urea 3. 89, kreatin 104, holesterol 4. 12, hdl horesterol 0. 95, ldl horesterol 2. 09, trigliceridi 4. 05 mmol/l, sedimentacija 15/31. Kod mene su trigliceridi poviseni a hdl holesterol nizak sto ujedno predstavlja preduslov za bolest srca. Moja ishrana je raznovrsna i sto se tice jela i pica ni u cemu ne pretjerujem, jedina moja mana je sto nemam fizickih aktivnosti - ne bavim se sportom ili rekreacijom. Moje pitanje je, sta mi vi preporucujete da bih smanjio trigliceride a povecao hdl holesterol, tj. Doveo ih u normalu, ja sam citao da je konzumiranje belog luka korisno za smanjivanje triglicerida i stvaranje dobrog odnosa izmedju hdl i ldl holesterola. Sto se tice mog dosadasnjeg zdravstvenog stanaj nikada nikakvih zdravstvernih problema nisam imao, jedino kada sam vadio krv bio sam malo prehladjen. Srdacan pozdrav i unapred zahvaljujem na odgovoru!!

    Odgovoreno: 16. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Činjenica je da viimate povećane vrednosti triglicerida, ali i vrednosti šećera su iznad dozvoljenih vrednost, što upućuje da možete postati dijabetičar, posebno ako u porodici imate dijabetičare. Ali da do toga ne bi došlo, morate posvetiti pažnju pravilnoj ishrani (puno povrća i ne slatkog voća, riba, nemasni sirevi i jogurt, a manje masnog mesa i suhomesnatih proizvoda, jaja, slatkiša. . .) . Posebno je bitna fizička aktivnost, i pošto ste vi mlada osoba, ako to postane vaš stil života, vi ćete biti zdravi. To se sve odnosi i na odnos ldl i hdl holesterola. Naravno, savetujem vam da povremeno kontrolišete rezultate krvi.