Postovani, moj problem je sledeci pre dva meseca imala sam bronhitis koji se uspesno izlecio za 7 dana, tim povodim sam uradila rtg i krvnu sliku (15 x10 na 9 leukocita pri prvom vadjenju krvi a 10, 8x10 na 9 pri drugom vadjenju, nedelju dana kasnije) a posetila sam i kardiologa. Sada 2 meseca kasnije opet jako kasljem i nos mi je poprilicno zapusen ali ne preko celog dana vec na mahove (kako krenem da kasljem nos mi se zapusi ali ne mogu da ga izduvam vec samo uvucem i ispljunem sadrzaj koi je obicno providno beo) . Takodje ne kasljem ceo dan vec na mahove i iskasljavam oskudan sputum koji je beo ili zuckast na braon tackice (prestala sam da pusim pre nedelju dana) . Takodje se javlja i povremeni bol sa obe strane grudne kosti i ispod nje. Bila sam kod doktora koji mi je preslusao pluca i prepisao omnitus forte, vitamin c i dosta tecnosti. Da li treba da uradim jos neku analizu posto kad me uhvati napad kaslja to traje poprilicno dugo (15 min) a bolovi se nekad smire tek 30 min posle napada kaslja. Molim vas za savet jer ovo lici na napade koje sam imala dok sam pusila s` ti da tad nije bilo bola i desavalo se samo ujutro. . . Bojim se da nisam napravila ne popravljivu stetu dugogodisnjim pusenjem. Imam 27 godina. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 10. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Rekla bih da imate virusnu upalu sluzokože nosa i ždrela, što kod vas izaziva nadražajni neproduktivni kašalj. Bol u grudima može biti usled naprezanja mišića pri kašlju. Lek omnitus forte je protiv nadražajnog kašlja i on bi trebalo da proredi epizode kašlja, međutim ukoliko vam se javi sekret, ovaj lek treba da zamenite ekspektorasnom, tj. Lekom koji pomaže iskašljavanje. U svakom slučaju je dobro što ste prestali da pušite i za nekoliko meseci bi vaša pluća trebalo da ponovo budu "čista" i da se poveća vaš kapacitet i otpornost.