Postovani, nedavno sam dobila rezultate analiza krvi - biohemija je u redu, sedimentacija 14 (desetak dana pre toga sam imala virusnu prehladu, ne znam jel moze to da bude) , eritrociti u granicama, ali hgb i hct ispod granica, takodje i mcv, mch i mchc. Moja pretpostavka ide u pravcu nedostatka gvozdja, sto nameravam i da proverim. Da li bi to bilo dovoljno za dijagnostikovanje anemije ili je potrebno uraditi jos neki parametar (tibc i sl.) ? Inace, vec duze uzimam b kompleks, povremeno folnu k. I c vitamin, ako je bitno umeren pusac (do 5 cig. Dnevno) .

    Odgovoreno: 12. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Da bi ste porvrdili nedostatak gvožđa, potrebno je da uradite serumsko gvožđe. Hematokrit predstavlja ukupan broj ćelijskih elemenata u krvi, pa pošto je broj eritrocita u granicam, to ne ukazuje na anemiju. Niste napisali kolike su vrednosti hemoglobina, pa ako je dosta dnižen to može biti pokazatelj anemije. Lekove koje uzimate mogu uticati na poboljšanje anemije.