Postovanje, imam 20 godina i zadnja 3-4 dana imam suv kasalj, temperaturu 36, 5 ili nekad 37, ali ne vise od toga. Ponekad u toku dana mi je muka i osecam se malaksalo. Nikakve druge tegobe nemam, pa me zanima vase misljenje, da li je mozda u pitanju virus h1n1? Takodje ako mi mozete reci koji su prvi simptomi ovog gripa, i da li sami nesto mozemo preduzeti, uzeti neki lek ili nesto, bez posete lekaru? I, kada je neophodno otici kod lekara? Jos me zanima da li ima istine u izjavama da vakcina sadrzi neke stetne sastojke, npr zivu? Hvala vam unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 13. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Za blagu formu simptomi su: grebanje u grlu, suv nadražajni kašalj, curenje iz nosa, kijavica, povišena temperatura, malaksalost. Kod srednje teškog oblika je temperatura preko 38, svi simptomi kao u prethodnom obliku uz bolove u mišićima i glavobolju. U težoj formi je i otežano disanje, pa je neophodno javiti se lekaru i po potrebi lečenje u bolnici. Bez posete lekaru treba da mirujete u postelji, pijete dosta tečnosti, uzimate analgetike i antipiretike, ali ne anbol, aspirin, acetisal. Antibiotike uzimate samo uz preporuku lakara, nikako samoinicijativno.