Poštovani, zbog problema sa gutanjem i probadanjem u desnoj strani grla i vrata koji su se javili krajem sedmog mjeseca nakon dva orl pregleda koja su bila uredna upućen sam na msct vrata i toraksa. Nalaz ct-a vrata potpuno je uredan i on mi je jasan ali vas molim za pojašnjenje nalaza toraksa u kojem piše: "kod mtct i hrct toraksa na učinjenim transverzalnim presjecima debljine slojeva 3 mm i 1 mm vidi se jedna manja tankiozidna cista parenhima apikalog segmenta sesnog donjeg plućnog režnja promjera 17 mm te dvije subpleuralne manje cistične tvorbe posterobazalnog segmenta. Nema znakova konsolidacije plućnog parenhima, linfadenopatije niti pleruralnog izljeva. Uredan je nalaz jednjaka. " zbunjuje me što je sestra nakon obavljenog pregleda rekla da je nalaz u potpunosti uredan a u samom nalazu se spominju ciste na plućima. Da li su potrebne neke dodatne pretrage ili liječenje? Moram napomenuti da u zadnjig 15-ak mjeseci imam problema sa žarenjem i probadanjem u potkožnom vezivnom tkivu kojem do sada nisu našli uzrok, tegobe su, do pojave problema sa grlom i vratom, najviše bile izražene u donjem dijelu trbuha i kod desne lopatice. Neurološki nalazi bili su uredni, krvna slika mirna, mokrenje i stolica uredni, apetit uredan. Zahvaljujem na vašem odgovoru srdačan pozdrav davor

    Odgovoreno: 21. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Iz nalaza ct se vidi da postoje ciste, ali da oko njih nema upalnog procesa, niti nekog drugog, pa verovatno zato nije ni posvećena pažnja, mada mislim da je to trebalo da vam objasni lekar, a ne sestra, koja nije za to kompetetna. Obzirom na ostale simptome koje pominjete, mislim da bi trebalo da se urade još neki pregledi kako bi se utvrdio uzrok vaših tegoba. Trebalo bi da se urade određene analize krvi, da se isključi postojanje nekih sistemskih bolesti. Budite uporni (ne mislim da je nešto "opasno") ali uzrok treba otkriti na vreme, da bi lečenje bilo uspešnije.