Dugo god sam dijabeticar na insulinu pa vas molim za misljenje krvne slike koja glasi ast got 15, alt 14, alkalna fosfataza 98, urea 7, kreatinin 85, holesterol 4. 46, trigliceridi 1. 68, wbc 7. 2, rbc 3. 93, hgb 124, hct. 373, plt 373, pct. 327, mcv 95, mch 31. 6, mchc 334, rdw 13. 7, mpv 8. 8, pdw 14. 8, lym 29. 5% , mon 5. 9% , gra 64. 6% , lym 2. 1, mon 0. 4, gra 4. 7, sedimentacija eritrocita 64, fibrinogen 5. 9 g/l, karbamid (urea) 2-4 g/l, urin (izgled-zamucen, ph boja-zut, reakcija-kisela, gustina m 1-2, proteini- negativan, secer- pozitivan, ketonska tela-negativan, urinobilinogen-normalan, bilirubin-negativan, hemoglobin-negativan, leukociti 25-30, epitelne celije- dosta ploca, bakterije-masa) . Molim vas za vase misljenje i neki savet ako treba i zanima me sta znaci fibrinogen i karbamid (urea) i da li su mi u redu i ako nisu sta treba da radim i zanima me zasto mi nisu uradili bilirubin ukupno i hdl i ldl holesterol ili za to nije bilo potrebe na osnvu analiza koje su vezane za ove parametre. Inace skoro su mi rekli da sam imala kamencic mali u bubregu pa da ga nema vise! I da li je ova alkalna fozfataza velika! Hvala unapred

    Odgovoreno: 01. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Vaše biohemijske analize su uglavnom u grancama normalnih. Hdl i ldl nisu uradili verovatno zbog toga što to lekar nije tražio ili zato što su vrednosti holesterola i triglicerida u redu. Fibrinogen je neznatno povišen, a to je belančevina koja je bitna u procesu zgrušavanja krvi, a povećava se kod nekih zapaljenskih i reumatskih procesa. Vaša mokraća nije uredu, ima dosta bakterija, što ukazuje na infekciju pa je potrebno da uzimate antibiotike prema antibiogramu i dosta tečnosti. Dobro je što su ketonska tela negativna, ali je pozitivan šećer u urinu, pa bitrebalo da proverite da li je dobro regulisan nivo šećera u krvi, tako što biste uradili profil glikemije. Allkalna fosfataza je dobra.