Izvadila sam krv, ne bi li prekontrolisala kvnu sliku. Rezultati su dobri osim amilaze koja mi iznosi 117 a dozvoljeno je od 53 do 106. Neki lekari su mi rekli da je odgovorna za rad pankreasa i da se cesto njen nepravilan rad odrazava na glikemiju i da moram krv cesto kontrolisati, dok drugi govore da nema razloga za brigu. Alk. F mi iznosi 142 a astr5p je 18. Interesuje me vase misljenje. Ima li razloga za brigu?

    Odgovoreno: 01. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Amilaza je enzim koji se luči u pankreasu, i ona je odgovorna za egzokrinu funkciju pankreasa. Insulin se luči u endokrinom delu pankreasa i on je odgovoran za nivo šećera u krvi. Vrednosti amilaze kod vas su malo povećane, što može biti uzrokovano i nepravilnom ishranom. Ako pri sledećoj kontroli vrednosti budu dobre, nema razloga za brigu. Takođe povišena amilaza ne utiče na vrednosti šećera u krvi, osim ako nije celi pankreas zahvaćen nekim procesom.