Pitanje: jetra pre 5 meseci oprisana mi je lapor. Zuc i laboratoriski i ostali nalazi bili su ok. Sve je proslo super. Danas mi nalaz pokazao: alt-52 i ast-43. Holesterol 5. 93 bilirubin totalni 12. 7 i s. E. Eritrocita 25 do sada nisam sa jetrom imala nikakvih indicija niti problema. Ne pijem alkohol, cocacolu veoma retko jedino u zadnje vreme mi se trazi ljuta papricica (novo u ishrani) . Da li takav nalaz ukazuje na nesto ozbiljnije. Koji bi nalaz trebala uraditi da se to na neki drugi nacin proveri? Puno pozdrava i hvala za odgovor.

    Odgovoreno: 01. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Vama su malo povećane vrednosti alt i ast što može biti prouzrokovano upotrebom nekih lekova. Ove vrednosti ne ukazuju na ozbiljniji poremećaj funkcije jetre. Takođe malo su vam povećane i vrednosti holesterola, pa bi dijetom trebalo da ih smanjite ispod 5, 5.