Molim vas za vase misljenje, dijabeticar sam i do sada mi je pritisak bio regulisan kretao se do granice normale 140/80 najvise, secer mi je dobro regulisan i pritisak mi je do 6 popodne u redu a uvece krece da se povecava i neka bude bas visok, inace pijem prolom vodu zbog bubrega i pijem enalpril od 10 mg ujutru i uvece i redizork od 4. 5mg uvece, monizol od 20 mg ujutru i u 2 popone i kardiopirin 100, enalapril od 10 mg pijem posle vecere u 6 popdne ali mi pritisak ipak raste a ujutru kad ustanem je normalne vrednosti, pa me zanima sta je uzrok tome, inace probala sam da pijem tritace od 5mg i prestala sam sa njim jer mi je takodje uvece rastao pritisak, napominjem da mi je ranije sa istom dozom dosta god unazad pritisak bio u redu, trigliceridi i holesterol mi je u redu, hvala puno unapred.

    Odgovoreno: 01. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Kod dijabetičara, zbog komplikacija na krvnim sudovima, bubrezima i očima poželjne vrednosti krvnog pritiska su ispod 120/80. Pošto vrednosti krvnog pritiska rastu u drugoj polovini dana, trebalo bi da se doza leka poveća, ili da se promeni le, ili da se kombinuje sa lekom iz druge grupe antihipertenziva. Naravno, o terapiji mora da se dogovorite sa vašim izabranim lekarom. Takođe, možda je protrebno da uzmete neki blaži sedativ (lek za smirenje)