U zadnje vreme osecam kao da mi je srce stegnuto (kao da ga neko drzi ili kao da ga nesto pritiska) . Nemam bolove samo, neprijatan osecaj. Molim vas da mi protumacite laboratorijske nalaze: s-trigliceridi 0. 94 s-ukupni holesterol 5. 39 s-hdl-holesterol 1. 01 ldl-holesterol 3. 95 non hdl holesterol 4. 38 ldl koeficijent 5. 34 indeks ateroskleroze 3. 91 zanima me da li ovi nalazi ukazuju da postoji mogucnost pocetka nekog srcanog oboljenja. Nisam gojazna osoba, popusim malo vise od pola paklice cigareta na dan.

    Odgovoreno: 01. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Vaše laboratorijske analize su u granicama normalnih vrednosti. Osećaj teskobe i nalagodnosti u grudima mogu biti psihogenog porekla. Međutim, preporučila bih vam da se javite kardiologu kako bi se uz dodatne preglede isključile smetnje od strane srca. Savetujem vam da potpuno prestanete da pušite, da više vremena provodite napolju, da se krećete i da koliko je to moguće smanjite stres.