Poštovana,
    Molim Vas da mi protumačite sledeće nalaze: urea 9,1 (2, 5-8, 3); kreatinin je 78 (55-107), holesterol 5,34 (3, 1-5, 2) ostali nalazi su u granicama normale (glukoza, bilir, fibrinogen, triglic, s-alt (gpt) , ast (got) ), mokraća je u redu, sedimentacija isto. Mcv 100 (80-97); mpv 6,66 (7, 8-11); mch 33 (27-31). Da li su u pitanju bubrezi ili je do ishrane? Reč je o muškarcu (1972. g) i jedino na šta se žali je blaži bol u stomaku. Šta bi mu savetovali dalje da uradi?
    Veliko hvala.

    Odgovoreno: 05. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Dati rezultati su uglavnom dobri, osim ureje koja je neznatno povećana, a uzroci mogu biti: veliki unos belančevina životinjskog porekla, prethodnih dana povraćanje ili proliv, ali to bi trebalo vrlo brzo da se normalizuje. Ukoliko pri sledećoj kontroli vrednosti budu povećane, treba ispitati funkciju bubrega. Vrednosti holesterola su neznatno iznad referentnih vrednosti, ali u mnogim laboratorijama normalne vrednosti se kreću do 5,5. Svakako, nije loše da se smanji unos masne hrane i povećana fizička aktivnost.
      Pozdrav.

Komentari na pitanje: #33081