Poštovani doktore, ćerka ima 23 godine, slucajnim pregledom otkriven beningni tumor dojke velicine 7×9mm.(pre tri meseca bio je manji 5×7mm).Onkolog dr. Damjanovic iz Uzica koji je gledao nalaz radiloga je preporucio operaciju, mi smo pristali. Radila je snimak pluca, abdomena i sve je u redu. Da li mislite da je operacija pravi izbor i sta Vi mislite o svemu ovome? Unapred hvala Zabrinuta majka Nena Simovic

    Odgovoreno: 08. 02. 2023.
    • Mala je verovatnoća da vidjeni benigni tumor narastao za tri meseca. Predpostavljam da je samo ultrazvukom vidjen iz drugog ugla i da zato postoji razlika od 2-3 mm, jer benigni tumori nisu idealno okrugli (mogu biti i elipsasti) i ako se gledaju pod drugim uglom su različite veličine. U pravilu benigni tumori se prate do veličine od 2 cm u prečniku i ako su veći savetuje se operacija. Takodje se savetuje i operacija ako se tumor nalazi u gornjem spoljnjem kvadrantu dojke ili ako postoji pozitivna porodična anamnerza ( ako je neko u familiji po ženskoj liniji lečen od karcinoma dojke).