1. Simptomi moguće pojave tumora

    Pitanje broj: #148736

    Poštovani, moja majka je zadnja 2 meseca povraćala učestalo i imala je dijareju. Nije imala krvi u stolici. Ne svaki dan, ali se dešavalo u naletima, jednom nedeljno ili jednom u 2 nedelje. Lekar joj je dao upute za mikrobiološku i biohemijsku laboratoriju i rendgen (koji su joj zakazali tek za mesec dana). Krvna slika joj je manje više dobra osim blago povećanog holesterola, triglicerida i sedimentacije koja je visoka (35). U stolici su joj našli heliko bakteriju. Ono što mene zabrinjava su tumor markeri koji su povećani, a ona će moći da se konsultuje sa lekarom tek posle rendgena. Tumor markeri koji su radjeni su cea 2 iznosi 5. 71 ng/ml. Flags orh gl19-9ag iznosi 12, 8u/ml i piše da je u normalnom opsegu. Zanima me da li je to dosta povišeno ili ne, da li mora da znači pojavu tumora? Ona je ranije imala problema sa mastitisom i našli su joj na dojci benigne mikrokalcifikacije i vodenu cistu koja se vremenom izgubila. Inače je dugogodisnji pušač. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 16. 01. 2019.
    • Poštovana,

      U svakom slučaju je potrebno slikati nalaze tih tumor markera ili je potrebno prepisati i ref obseg. Takodje pored rendgena potrebno je uraditi pregled gastroeneterologa. Bilo bi poželjno načiniti i pregled pulmologa, obzirom da se i neuroendokrini tumori prezentuju ovakvom polimorfnom simptomatologijom (s obzirom da je gospodja pušač).