1. Rak dojke-nalaz

    Pitanje broj: #154711

    Poštovani, izveštaj sa mamografije: u glk levo ovalna senka jasno ograničena. Retromamilarno levo nepravilna senka, stapa se sa mamilom, najv. Fibroza. Kalcifikovane microciste obostrano. Koža areolarno levo lako zadebljana. U aksilama nema uvećanih limonodusa. Bi rads 3 (nema pouzdanih znakova maligniteta). Ph dg: mastitis carcinomatosa (limphangiosis carcinomatosa dermis cutis) propter carcinoma ductale invasivum partim "clear-cell" carcinoma g: 3, nottingham score: 8 (t-3; p-3; m-2) , pt4d.

    Molim za pojašnjenje ovih nalaza. Svi dosadašnji pregledi (abdomena, pluća, EKG, laboratorijske analize, nigde na telu nemam nikakav otok), su uredni. Molim Vas recite mi o čemu se radi. Veliki pozdrav!

    Odgovoreno: 16. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Prema ph nalazu vi bolujete od malignog tumora dojke koji je proširen na dojku, ali ne i na limfne žlezde aksile (lokalno uznapredovali tumor), radikalni operativni zahvat na oboleloj dojci je potrban uz SLNB (biopsiju limfnog čvora aksile), a shodno definitivnom ph nalazu se lečenje nastavlja hemioterapijom uz zračnu terapiju, mada sve ovo pada u vodu ukoliko je ovo kontrolni ultrazvuk po sprovedenom lečenju u kom slučaju nalaz ukazuje na dojku promenjenu terapijom i bez znakova recidiva bolesti- potrebne redovne kontrole.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #154711

    • Da li se i na ciljanoj i običnoj mamografiji vidi tamo?Radila sam i jedno i drugo,piše zona narušene arhitektonike,bez izdvajanja mikrokalcifikata i treba uraditi ciljanu ultrazvuk..Bi Rad 0.Hirurg ne pipa tumorske promene.Radiolog koji me poslao na mamografiju kaže nekako mu,ali liči na čiste utopljene u fibrozno tkivo.Da je tumor,da li bi se već otkrio?