1. Problem sa crevima nakon zračenja

    Pitanje broj: #158176

    Poštovani, kao posledica zračne terapije grlića materice, mojoj majci je ostećen deo creva, tako da ona i danas ima probleme sa crevima. Zračna terapija je bila pre 8 godina. Kome se obratiti za pomoć? Hvala.

    Odgovoreno: 13. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Komplikacije zračne terapije je dužan da rešava nadležni onkolog-radiolog. Takođe je dužan da pacijentkinju uputi na dalje pretrage ukoliko se tegobe pogoršavaju, na primer pregled hirurga ili gastroenterologa. Nadležni onkolog-radiolog procenjuje težinu tegoba i ordinira na primer lokalnu negu završnog dela creva lekovitim enemama ili 5asa supozitorijama itd. Takođe naročito je važno pridržavati se higijensko-dijeteskog režima, kao onom u toku zračenja. Imperativ je stolicu činiti mekom i redovnom.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #158176

    • Moja majka je umrla od zračne terapije karcinoma grlića materice. Uništili su tumor ali i veliki deo tankog creva. Crevo je bilo slepljeno. Kasnije odstranjen taj deo ali su se na kraju creva raspala. Njene muke su bile neopisive.  Bolje operacija čak i ako konzilijum neće pristati, bar da pacijent može do kraja života normalno da jede, jer radikalno zraćenje obogalji ženu i ona umire u mnogo većim mukama.

    • Prijateljica je imala kancinom na materici, tada su joj odstranili i materici i jajnike. Posle je otisla na zracenje, sve breme ke imala dijareju.kada je dosla kuci yrajo je to jos malo, ali posle godinu fana ponovo se vracaju redovne dijareje, rekose da ke ostecens besika i creva ,kako joj pomoci Smrsala je mnogo,mnogo. Hvala vam na buducem odgovoru.