1. Primarni tumor mozga

    Pitanje broj: #160058

    Poštovani, interesuje me da li je neophodno da pacijent prisustvuje zakazanom konzilijumu lekara? Naime, zakazan je onkološki konzilijum za mog oca, ali s obzirom da ima primarni tumor mozga, zbog kog je u jako lošem zdravstvenom stanju i počeli su epi napadi, on nije u stanju da izdrži put. Hvala unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 13. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Prisustvo pacijenta konzilijumu lekara govori o opštem stanju pacijenta i može da utiče na odluku konzilijma. Ukoliko su simptomi tipa glavobolja, slabosti, epi napada itd. jako izraženi, specifično onkološko lečenje kao na primer radioterapija nije moguća. Potrebno je simptomatski zbrinuti pacijenta-uvesti lekove za epi napade, takođe uvesti antiedematoznu terapiju kao npr. Manitol sol uz dexason i Ranisan koja se dobija pereko patronažne službe. Dakle raspitati se kod nadležnog onkologa o simptomatskoj terapiji ili u slucaju Beograđana raspitati se o zakazivanju pregleda-konsultacija Ambulante za bol IORS-a koja bi odlučila o uvodjenju adekvatne simpotmatske terapije. Takođe, i sam konzilijum može doneti odluku da je potrebna simptomatska terapija koja se sprovodi preko patronaže DZ-a, a po poboljšanju opšteg stanja potrebna je ponovna konsultacija konzilijuma kada se donosi odluka o specifičnom onkološkom lečenju.