1. Krvarenje u lobanji i brojne metastaze

    Pitanje broj: #162197

    Mom suprugu je 03.10.2018. urađena craniotomia osteoplastica sa ekstirpacijom tumora, a PH nalaz je pokazao metastaski adenokarcinom. Nakon sprovedene postoperativne zračne terapije endokranijuma, liječenje je nastavljeno sa hemioterapijom, protokol gemcitabin cisplatina odlukom konzilijuma 16.11.2018. Hemioterapija je počela 10.01.2019. Primio je 6 hemioterapija u 3 ciklusa. Poslije 6 HT osjetno se pogoršala krvna slika, a i njegovo opšte stanje. Skener pluća je pokazao da je došlo do progresije bolesti, tako da mu je HT prekinuta i 24.04.2019. se krenulo sa imunoterapijom. Trenutno stanje bolesnika je loše, praktično je nepokretan, ima veću izraslinu na nosu, napuknutu lijevu nadlakticu i povremeno se gubi. Nastavak IT je 23.05.2019. Prije nedjelju dana urađena mu je MR. Načinjeni su T2/TSE, T1/SE, T2/FLAIR axialni, T2/TSE sagitalni i T1 multiplanarni postkontrastni tomogrami endokranijuma. Ovako stoji u nalazu: Stanje nakon osteopalstične kraniotomije lijevo parijetalno i operacije Ispod mjesta kraniotomije širi sulkusi sa postoperativnom porencefalijom koja pokazuje rubno hemosiderinski prsten - kasna subakutna hemoragija - bez elemenata patološke postkontrastne vijabilnosti. Bilateralno cerebralno se vidi više cističnih fokalnih lezija - najveća desno 20x15 mm. Supratentorijalno diferentne brojne punktiformne lakunarne veličine, fokalne lezije tipa sekundarnih depozita od 3mm do najveće, desno u okcipitalnom režnju dijametra 13x14 mm. Ekstracerebralni likvorski prostori i komorni sistem normalne veličine i izgleda. Foramen magnum slobodan. Molim vas da mi kažete šta znači ovaj poslednji nalaz. Da li postoji mogućnost izlječenja i šta predlažete?

    Odgovoreno: 13. 05. 2019.
    • Pored krvarenja u lobanji koje je opisano i koje verovatno čini da se pacijent gubi povremeno, on ima i brojne metastaze. Nemam celu sliku, ali verovatno se radi o daljoj progresiji bolesti. Po završetku lečenja potrebna je nega u hospitalnim uslovima, a sumnjam da ce pacijent ikad biti sposoban da bude bez bolničke nege i simptomatske terapije. Radi se o raširenoj malignoj bolesti, a prognoze su jako lose.

Komentari na pitanje: #162197

    • Postovani, 13.10. prosle godine sam operisala meningeom na mozgu.16.jula ove godine bila sam na kontrolnu magnetnu i u zakljucku stoji:MR ukazuje na stanje posle operacije atipicnog meningeoma gradus II,na falksu frontalno levo sa zaostalim perilezionim edemom,hemosiderinskim depozicijama i malim restom.U regiji operativnog meningemoa uocava se hepirdenzitet. Molim Vas za odgovor jer me nervira neizvesnost,a neurolog je na odmoru tako da ne mogu da odem jos ni kod neurohirurga i na konzilijum. Hvala unapred na odgovoru.

    • Stetoskop.info 14. 05. 2019.

      Hvala Vam što ste se potrudili da za kratko vrijeme odgovorite na moje pitanje. Sajt je zaista dobar. Još jednom hvala.