1. Jaka upala dojke

    Pitanje broj: #160406

    Poštovani,

    Imam 28 godina. Porodila sam se prije 10 mjeseci i to je moje prvo dijete.

    U porodici nemam nijednog clana oboljelog od raka dojke. Prije 6 mjeseci sam napipala poveću kvržicu ovalnog oblika u gornjem desnom kvadrantu desne dojke.

    Do tog momenta sam u nekoliko navrata imala mastitis na obje dojke. Na ultrazvuku nisu bili sigurni što je, pa sam upućena na magnetnu rezonancu dojke. Magnetna je pokazala da se radi o jakoj upali dojke. Zbog godišnjih odmora tek za mjesec dana su mi otvorili to i drenirali. I pred sam hirurški zahvat urađen je ultrazvuk na kojem se tad jasno vidjelo da je apsciralo i bilo je precnika preko 4 cm. Od tad je proslo 5 mjeseci međutim ja i dalje nisam dobro.

    Na nekoliko ultrazvučnih pregleda sam išla i ništa nismo pronašli. Poslednji pregled je obavljen prije malo više od mjesec dana i samo se vidi mjesto gdje je bila upala.

    Limfni čvorovi koji su bili tokom upale uvecani smanjili su se. Ali mene ta dojka boli. Peče me. Oko bradavice me najvise boli.

    Kod hirurga sam bila prije 20 dana i pregledao me u stojećem i ležećem položaju. I tvrdi da nema ništa. Međutim ja sam ćitala da postoji rak dojke koji se ne vidi na ultrazvuku. Da napomenem da me ruka ne boli i da nemam nikakve promjene na koži dojke, da nije otečena niti crvena. Nekad me boli desno rame ali to doktor pripisuje krivom kićmenom stubu. Dojka me boli svakodnevno. Nekad manje nekad više. Ali bol je stalno prisutna. I više kao da mi gori u dubini.

    Da li da insistiram na biopsiji? Hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 16. 01. 2019.
    • Poštovana,

      Verovatno se radi o nesaniranom upalnom procesu (mastitisu), s obzirom na nalaze koje ste izreferisali. Tkivo dojke je poput sunđera i ne može jedna drenaža da reši problem. Potrebna je kontrola UZ-om, ali tamo gde ste prvi put radili - oni koji su Vas poslali na MRI, s obzirom da su drugi kontrolni UZ nalazi stizali negativni. Takođe, potrebna je kontrola hirurga koji je radio drenažu, i na kraju možda ne bi bilo loše načiniti i kontroni MR dojki, ali u dogovoru sa nadležnim hirurgom. U svakom slučaju niko nije dužan da trpi bol, zar ne?

      Pozdrav.

Komentari na pitanje: #160406

    • A da li bi mi u tom slučaju, nesanirane upale, bila dojka crvena i da li bi mi CRP ili leukociti bili povišeni? Krv sam vadila prije dva dana. I svi nalazi su uredni. Idem uvijek istom radiologu i istom hirurgu.