1. Prognoza hepatocelularnog karcinoma sa komplikacijama

    Pitanje broj: #144567

    Kakve su prognoze za bolesnika koji ima hepatocelularni karcinom jetre, tacnija dijagnoza,c22 uz TNM stadijum: t4, n2, m0? Takodje, pacijent ima abdominalni ascites, hepatitis b, trombozu portalne vene, proširene vene u jednjaku, a srce i pritisak su u redu.

    Odgovoreno: 11. 02. 2019.
    • Poštovana,

      S obzirom da se radi o lokalno odmaklom tumoru, s obzirom na prateće dijagnoze od kojih je svaka kompetentna da napravi ozbiljne komplikacije (ruptura varikoziteta jednjaka praćeno obilnim krvarenjima), koji idu u sklopu hronične ciroze jetre na čijem terenu se karcinom i razvio o prognozama je nemoguće govoriti.