1. Dijagnoza karcinom pluća

    Pitanje broj: #153866

    Poštovani,

    Mom tati je dijagnostikovan karcinom pluća. Molim Vas da mi malo pojasnite ovu dijagnozu, stepen izlečenja, koliko je moguće živeti sa ovom dijagnozom. Dijagnostički nalaz: ph carcinoma bronchogenews microcellulare dijagnoza c349 neoplasma malignum bronchi et pulmonum, non specificatum anamneza: neo pulmo 1. Dex. Ph: ca bronhogenes microcellulare tegobe u vidu bolova u desnoj polovini grudnog kosa, povisene tempersture, pojave krvi u ispljuvku vi/17. Na rtg pluca vi/17. Viđena inflitrativna senka desnog pl. krila, uz naglašen desni hilus. Ct gr kosa vii/17. U nivou posteriornog segmenta gornje režnja desno širokom osnovom vezana za pleuru promena dij. Do 33mm, moguće porekla pleure. Kontrolni ct toraksa ix/17. Promene: nepromenjena uz pojavu mekotkivne promene u nivou desnog hilusa dim 30x21cm, organi gornjeg abdomena osim kalkulusa žučne kese bez uredni. Na prikazanim kostima osim degenerativnih promena druge promene se ne uočavaju. Brsk: direktni proces neo procesa desnog bronhijalnog stabls. Predloženo lečenje je jedino hemoterapijom, i prvi ciklus hemoterapije je završen. Drugi počinje početkom novembra.

    Odgovoreno: 03. 12. 2017.
    • Poštovana,

      Mikrocelularni karcinom pluća je ozbiljna onkološka dijagnoza. Nalaz skenera ukazuje na lokalno proširenu bolest. Hemioterapija je u ovom slučaju adekvatan vid lečenja što je i odlučeno na konzilijumu. A priori donošenje prognoza je jako nezahvalno i neodgovorno a praksa je da se evaluacija bolesti vrši tek po kraju započete terapije.