1. Skvamocelularni karcinom grlića materice

    Pitanje broj: #159519

    Želela bih Vaše mišljenje i predlog za dalje lečenje. Pacijent je moja majka, '65 godište. Pre uspostavljanja dijagnoze 9 godina nije bila kod lekara (nijednog, uključujući i ginekologa, izuzev jedne posete hitnoj zbog visokog pritiska) . Takođe bih želela da čujem Vaše mišljene o altrenativnim načinima lečenja, kojima nas svi obasipaju, a koje će moja majka primeniti. Naime, planira da uz hemoterapiju pije čist petrolej, koristi ulje kanabisa, i još gomilu nekakvih čajeva, kao brojsov sok. Da li nešto od ovoga može da škodi načinu lečenja koji su odredili lekari? Takođe, želela bih da nam konkretno kažete koji je ovo stadijum i da li postoje metastaze (ono sto smo mi laički zaključili na osnovu izveštaja je da je ovo četvrti stadijum i da postoje metastaze)? Ako je to u pitanju, koje su ukupne šanse za preživljavanje i iz kog razloga nije predložena operacija? Izveštaj sa konzilijuma: histološka dijagnoza-carcinoma squamocellulare cervicis uteri, g2. Ca pvu st. Ivb meta lgl paraaortalis, meta lgl supraclavicularis l. Sin st. Post biopsiam pvu. MR karlice: tumorska promena koja kreće od cerviksa, probija stromalni prsten, infiltruje parametrije obostrano dimenzija 67x78x46, širi se na prednji i zadnji zid uterusa. Infiltriše serozu tela uterusa i adneksa levo. Patološki ln opturatorno levo 25x15mm desno 15x18mm. Iznad račve paraortalno ln 22x20 i 27x19. Eho abdomena -bo. Rtg puca-bo. Ps1-Konzilijarno odlučeno da se lečenje započne primnom ht po režimu cddp. Nakon 3-4 cy uraditi mr abdomena i karlice, ct grudnog kosa i eho srca.

    Odgovoreno: 24. 11. 2018.
    • Poštovana,
      Karcinom grlića materice se ne može operisati u invazivnom stadijumu. Radi se o raširenoj bolesti. U ivb stadijumu bolest se proširila na udaljene limfne čvorove i tretira se kao sistemska bolest koja se ne može rešiti lokalnim pristupom kao što je operacija ili rt. Preporučen je režim sist. ht baziran na platini. U ovom slučaju pogotovo, alternativa se ne preporučuje jer je ukrštanje sa ht izvesno. Mišljenja sam da je odluka o daljem lečenju korektna i da je se treba pridržavati. Reevaluacija se radi radiološki magnetom i ct-om i ukoliko je odgovor zadovoljavajući terapija se dalje modifikuje, uz eventualno uključivanje rt. Ali uvek uz adekvatnu prezentaciju konzilijumu za onkologiju u regionalnom medicinskom centru.