1. Maligni tumor porekla vezivnog tkiva

    Pitanje broj: #159293

    Odstranjena mi je izraslina na gluteusu sa leve strane 14. avgusta. Biopsija je pokazala da je u pitanju maligni mezenhimalni tumor koji fokalno pokazuje švanoidnu i glatko mišićnu diferencijaciju. Imam uput za onkolologiju, ali moj izabrani lekar ne zna koju šifru bolesti da upiše na uputu. Ako možete da pomognete u vezi sa šifrom i da mi pojasnite koliko je agresivna ova vrsta tumora? Hvala

    Odgovoreno: 16. 12. 2018.
    • Poštovani,
      Šifra po mkb klasifikaciji bolesti je c49. 2. Radi se o malignom tumoru porekla vezivnog tkiva konkretno glatkih mišića sa fokusima malignog tumora ovojnice nerva (švanom) . Generalno se radi o rezistentnim tumorima na radio i hemoterapiju, a osnovni vid lečenja je radikalna hirurgija sa širokom linijom resekcije. Za ostale modalitete lečenja se odlučuje na osnovu konzilijarne odluke za sarkome s obzirom da uvođenje hemioterapije i radioterapije zavise od sučaja do slučaja i da ove ipak pokazuju jasan benefit na produžetak života obolelog.