1. Duktalni karcinom dojke

    Pitanje broj: #159801

    Operisala sam invazivni rak dojke, koji je uklonjen poštednom operacijom. U međuvremenu sam dobila ph nalaz isječenog tkiva gdje piše da se pored osnovnog tumora (oko 1, 5 cm) nalazi i manji in situ karcinom (0, 7 cm) . Međutim, ono što mene muči je to što piše da je in situ komponenta duktalnog karcinoma prisutna i u isječcima nasumično uzetim iz parenhima dojke. Što se tiče rubova resekcije piše da tumor nije prisutan na rubovima (komponente in situ karcinoma su prisutne u isječcima uzorkovanim sa medijalnog i krunijalnog ruba, ali se u analiziranim isječcima ne nalaze na kraju. Kod svog doktora imam zakazan pregled tek za desetak dana, pa bih jako voljela čuti i vaše mišljenje. Da li je zbog prisutnih in situ komponenti ipak potrebno ponoviti operaciju i kompletno odstraniti dojku? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 15. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Odluka je na hirurgu, ali ukoliko se tumor proširio i van granica linija resekcije, verovatno je potrebno načiniti radikalnu operaciju iako su resekcione margine čiste (imaju sam in situ komponentu tumora) . Ukoliko je uokviru samog tumora pronađena i in situ i invazina komponenta (što se i očekuje) , a biospija limfnih žlezda ruke (snlb) ne pokazuje znake maligniteta (što je trebalo biti načinjeno), postoperativna hemioterapija, kao i radioterapija je potrebna. Možda bi vredelo slikati i okačiti ph nalaz ili ga prepisati doslovno od reči do reči ne bi li se izbegao nesporazum.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #159801

    • Poštovani, dobila sam nalaze biopsije i molim Vas da protumačite rezultate. Unapred hvala.

    • Molim vas malo detaljnije da mi objasnite sta pise u ovom nalazu..znam da nije najbolji ali me interesuje ..unapred hvala