Postovani, vec desetak godina sam imala tegobe u zelucu, zamaranje, povremene vrtoglavice, kasnije prolive pa opstipacije i vema sam se lose osecala. Tokom odlaska kod lekara receno mi je da sam malokrvna i sve su prepisivali anemiji. Kako mi nije bilo bolje neurolog me je uputio na imunologiju gde su mi pronasli povecana tpo i tpa. Uputuli su me endokrinologu i gastroenterologu, gde sam dobila dijagnoze hasimoto (redovno pijem eutiroks svako jutro) i gastritis. Odlazila sam redovno na gastoskopije, da bi mi 2016 godine, na velikoj krivini zeluca, pronasli tumor oko 8 mm koji je patohistoliski i imunohistohemijki ispitan. Radilo see neuroendokrinom tumoru sa "nesigurnim maligning potencijalom". Mitotski indeks 0/5hpf, proliferativni status ki-67 indeks oko 1% . Imunofenotip, disperzna suspektna neoplasticna infiltracija gastricne mukoze pokazuje jasnu imunoreaktivnost za cam5. 2 (+++) , synaptophysin (+++) cd56 (++) . Posle ovog nalaza primili su me na bolnicko lecenje u kcs na endokrinologiju u dr. Subotica. Tu su me detaljno ispitali radila eho abdomena, eho vrata, rtg pluca i srca, ct toraksa i abdomena i endoskopsku ultrasonografiju, gde se potvrdilo da imam tumor na zelucu, dobila sam dijagnozu c16. 6 i upucena sam na prvu hirusku na operaciju, gde sam operisana 20. 06 2016 i zavrsna dijagnoza posle operacije je bila c16. 9. Patohistoloski nalaz posle operaciji glasi tumor histomorfoloski u potpunosti moze odgovarati ranije dijagnostikovanom i imunohistohemijski dokazanom net -g1 zeluca. Mitotski indeks 0/10 hpf, proliferativni status ki-67 manji od 0, 1% (hsa 1% ) . Minimalna proliferativni aktivnost vidi see najpovrsnijim zonama tumora u mukoznom nivou. Sad sam u fazi redovnih kontrole, gde su mi konstatovani povecan hromagranin a 187 ng/ml i gastrin 961ng/l, gvozdje mi pada. Na zadnjem ct 19. 06. 2017 videli su intramularnu nodularnu leziju velicine 11x11mm u nivou intervencije koja se postkontrasno bitnije ne menja tokom dinamskog ct pregleda i samo je suspektna na lokalni recidiv, na jetri imam kalcifikat 7x8mm pronadjen mi je adenom desne nedbubrezne zlezde8x9mm i u desnom bubregu ciste najveca 7x6mm (radila sam analize i pokazalo se da su kortizol, pra, aldesteron, kateholamini i metanefrini normalni) , ostali nalazi u abdomenu uredan. Ja u zadnjem vreme, od juna 2017 imam prolive, koji pocinju tako sto imam jaci bol sa leve strane ispod rebara u stomaku pa onda bolove u predelu creva. Prolovi se vecinom javljaju noci, imam 4-5 stolica i takodesetak dana pa se onda smenjuju sa opstipacijom. Od terapije za proliv sam koristila enterofuryl, koji mi posle nekoliko dana pomogne. Poslednjih mesec dana imam konstatan nekad tup, nekad ostriji bol sa leve strange a ponekad i sa desne strane u predelu stomaka. Imala sam prosle godine od marta do jula vema jak kasalj posebno nocu, koji se kasnije smanjio ali jos uvjek traje. Tu mi je alergolog konstatovo da imam pocetak astme. Imam i povremena skakanja pritiska do 160 sa 100 a skoro uvek do skora sam imala nizak pritisak 110/80. Na zadnjoj gastroskopiji od 10. 01 2018 patohistoloski izvestaj glasi 1. Gastritis fundo- corporalis chronica antrophica levis (gradus i) et activa focalis. 2. Metaplasia intestinalis et metaplasia pseudopylorica (antralis) glandularis focalis mucosae ventriculi. 3. Hyperplasia neuroendocrinica micronodilaris focalis mucosae fundo-corporalis ventriculi. Molim vas da mi objasnite kakav mi je ovaj poslednji histopatoloski nalaz sa gastroskopije, jer su mi raniji patohistoloski nalazi, bili slicni ovom poslednjem, i onda su mi otkrili tumor. Da li ovaj nalaz pokazuje da mi se tumor vraca. Heliobakteriju nikad nisam imala, samo taj atroficni gastritis. Od terapije pijem conrolok od 20 ujutro i uvece. Nikad me nijedan lekar nije uputio kod onkologa, neznam zasto kad vi lecite tumore. Da li bi ipak trebala da se javim i kod onkologa, do sada sam lecena kod endokrinologa, gastroenterology i hirurga.

    Odgovoreno: 15. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Na poslednjoj gastroskopiji koja je načinjena pored hroničnog gastritisa je nadjeno i polje neuroendokrine novotvorevine, koja sudeći po simpotmima aktivna (luči hormne) . Potrebna je konsultacija gastroenetrologa i eventualna prezentacija konzilijuma za neuroendokrine tumore na internoj b (endokrinologija) . Niste zalutali, dosadašnje lečenje ste obavljali na referntnim instutucijama za vašu bolest. Inače osnovna dijagnoza je neuroendokrini tumor gr i, koji su često nejasnog potencijala za širenje, ali su skloni ponovnom vraćanju.