Postovani doktore Trkulja, moj muz ima jake Trigeminus bolove, trenutno se prosirilo na sve tri grane! 2014 je imao prvi put bolove, tad mu je neurolog dao infuzije za bolove zajedno sa vitaminom B, magnezijumom, kalijumom, zinkom, vitaminom C i tako 3 dana, posle toga su bolovi prestali 5 godina nije imao problema kad se ponovo pojavilo 2019 opet mu je ista terapija pomogla, sad na zalost ne pomaze nista, bio je na toj terapiji 5 puta uzima antiepileptiker Tegretol 200 mg, 3x2, i dobija svaki dan infuzije za bolove i tablete za bolove! Radio je i CT i MRT nista ne pritiska zivac tako da nema uzroka bar tako kazu! Moje pitanje za vas je sta bi mu vi preporucili? Hvala unaprijed…

    Odgovoreno: 24. 12. 2023.
    • Poštovanje za vas i za vašeg supruga. Ne znam u koju ste se ustanovu ranije javljali i šta je tačno suprug dobijao za terapiju. Trigeminalna neuralgija je jako zahtevna za lečenje. Za terapiju Tegretolom se slažem, može da se koristi i oblik Tegretol CR sa kontrolisanim oslobadjanjem. Terapija za bol ne sme da se koristi svaki dan, tačnije ako koristi nesteroidne antiinflamatorne lekove više od 15 dana mesečno, postoji šansa da se dobije glavobolja nakon prekomerne upotrebe kekova. Tada se pacijent prima na odeljenje i radi se detoksikaciona terapija. Može se probati sa amitriptilinom ili duloksetinon u kombibaciji sa Tegretočom uz naravno Mg i melatonin, ali to treva svakako da se uključi uz adekcatan pregled neurologa. Trebalo da se uradi CT i/ili MR angiofrafija krvnih sudova vrata, CDS ks vrata, TCD ks mozga, EEG. Nadam se da če vam ovi saveti pomoći. Srdačan pozdrav.