Poštovani doktore Trkulja,

    Imao bih jedno pitanje za Vas. Pre jedno godinu dana(sada imam 22) mi je počelo igranje mišića po celom telu, to igranje misića se odigrava u toku dana nekad na levom listu, pa onda se pomeri na butini pa nekad čak i po stomaku itd. Ja sam bio kod neurologa ovako u državnoj ustanovi gde sam odradio krvnu sliku bilo je sve u redno osim nedostatka vitamina D. Doktorka me je tako udarila neki put čekićem i tolko je bilo od pregleda. Pošto se može pročitati na internetu da to može biti AlS, mada neku slabost ne osećam, mene generalno zanima vaše mišljenje o datom stanju i koje ja preglede trebam da zatražim sam od te dr da bih utvrdio da li je u pitanju ALS ili nije. Unapred zahvalan na odgovoru. Puno pozdrava.

    Odgovoreno: 20. 07. 2022.
    • Poštovani, hvala na pitanju. ALS (Amiotrofična lateralna skleroza) je bolest iz spektra Bolesti motornog neurona, teška, neizlečiva bolest koja nastaje najčešće između 6. i 7. decenije. Da sam na vašem mestu, ne bih puno čitao internet portale i lečio se tim putem, nego išao kod doktora na pregled. To što vas je doktorka udarila čelićem po mišićima i jeste vrsta neurološkog pregkeda, jer se tako pokušava izazvati fascikulacija ili poigravanje mišića, koje se javlja kod ALS-a. Imali ste nedostatak vitamina D u krvi, što može dati neurološke manifestacije. Savet da uradite ponovo nivo vitamina D u serumu, kao i nivo vitamina B12 u serumu, kao i EMNG na GE i DE (ispitivanje sumnje na BMN), MR endokranijuma i MR vratne kične i dođite kod neurologa na pregled. Srdačan pozdrav