Poštovanje, lečim se 5 godina od hronične, terapijski rezistentne, migrene. Ne postoji terapija koju nisam probala, što alternativne što zvanične medicine. Najduži nalet je bio 85 dana migrene, glavobolje. Budi me rano ujutru, kontrolišem unos analgetika, triptana, i vodim računa da se ne stvori zavisnost. Niko od neurologa, i jedan neurohirg mi nisu pomogli, u smislu, terapija krene, budem dobro svega mesec dana. Antiepileptici, antidepresivi, kortikosteroidi, betablokatori, inhibitori, vakcina ayovi. Ništa pomoglo nije, kao ni akupunktura i slične metoda. Homeopatski lekovi su dali rezultat na mesec dana, sada sam opet u svakodnevnom bolu. Ne treba da opisujem koji je to hendikep za porodicu, posao i okolinu. Imam 41 godinu, jedno dete, i sportista sam, trener, sada ne mogu ni da vežbam od bolova, spazam u vratu i leđima non stop. Od skoro je u hipofizi dijagnostikovan benigni tumor u prednjem režnju, veličine 4 mm. Hormone tek treba da radim, mada se u to ne sumnja, redovan je ciklus. Da li to može da pravi ovolike migrene, glavobolje? I da li imate savet za dalje? Još jedan detalj, jeste problem koji dugo traje, ali nakon primljene prve doze fajzera, situacija se pogoršala, bol je svakodnevni.Hvala

    Odgovoreno: 06. 10. 2021.

    • Poštovana, promena u hipofizi može uzrokovati te vaše rezistentne, hronične glavobolje. Ali ona ima drugačiju distribuciju bola neho migrena. Svakako za orvu vrstu glavobolje je potreban pregled neurohirurga, da se vidi da je potrebno da se operiše ili ne. Sama migrena, pretpostavljam da znate ina druge karakterustike, bol je jednostran, pulsirajući, sa smetanjem svetlosti i buke, ponekad u pojačanim nagonom za povraćanje, treba da traje do 72h.Treća vrsta glavobolje, koju možda imate je glavobolja nakon prekomerne upotrebe analgetika. Jer mora postojati oprez i sa triptanina i sa ostalim migreba specifičnim i nespecifičnim lekovima.Uputno bi bilo da vas pogleda neurolog. Srdačan pozdrav