Poštovani. Pre par godina sam osetio trnjenje u tabanima i na to nisam obraćao pažnju sve dok se trnjenje nije proširilo na ruke do laktova i do kolena na nogama. Pošto sam 30 godina vegetarijanac, doktorka je predložila da uradim analizu B12 koja je pokazala nedostatak tog vitamina (145,9 pg/ml na skali sa referentnim vrednostima 197-771). Primio sam 10 injekcija vitamina, a vec posle prvih 5 sam osetio veliko poboljsanje. Nakon injekcija sam nastavio da pijem tablete od 1000 jedinica. Trnjenje se skoro u potpunosti povuklo, a osećao sam ga samo blago u tabanima. Kada bih prestao da pijem tablete da bih proverio stanje b12 i nakon mesec dana neuzimanja, vrednosti b12 bi bile preko 1000, a ja bih i pored toga počeo da osećam simptome (trnjenje i nedostatak koncentracije). Pre dve nedelje trnjenje mi se javilo jače nego pre i proširilo se na gornji deo ruki i nogu iako sam pio tablete i vrednost b12 u krvi mi je bila 1784. Ne znam da li je vezano sa ovim, ali pre dva meseca sam dobio covid19 koji sam prelezao sa dva dana temperature i bez drugih problema. Šta bi mogli biti uzroci problema?

    Odgovoreno: 10. 04. 2021.
    • Poštovani, vama treba pregled neurologa, da, se utvrdi kakav je stepen oštećenja senzibiliteta, mišićni tetivni refleksi, i ev preporuka za, daljom dijagnostikom, u prvom redu dodatna, Lab ispitivanja i da, se uradi EMNG (elektromioneurografija) na gornjim i donjim ekstremitetima, da se utvrdi da li je i koliki je, stepen oštećenja nervnih završetka.

      Srdačan pozdrav