1. Šta je mijelopatija?

    Pitanje broj: #12553

    Šta je mijelopatija i da li je moguće potpuno izlečenje?

    Odgovoreno: 12. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Mijelopatija je uopšteni pojam za oboljenje mijelina, omotača nervnih ćelija. Najčešća je u vratnom delu kićmenog stuba. Može da dovede do spastične parapareze. Prvi put je opisana 1952. god. (Brain i sar.). Uzrokovana je sužavanjem vratnog kičmenog kanala kongenitalnim ili degenerativnim promenama. Primarni patofiziološki poremećaj je suženje sagitalnog dijametra kičmenog kanala, koje je uzrokovano mehaničkim faktorima koji se dele na: statičke (kongenitalna stenoza spinalnog kanala < 13 mm anteroposteriornog dijametra, diskus hernijacija, osteofitne formacije kičmenih pršljenova, degenerativna osteofitoza međupršljenskih i pljosnatih zglobova, hipertrofija ligamenta flava i posteriornih longitudinalnih ligamenata) i dinamičke: abnormalne snage usmerene na kičmeni stub i na kičmenu moždinu tokom fleksije i ekstenzije vratne kičme pri fiziološkim pokretima. Drugi faktor je ishemija zbog kompresije na krvne sudove koji ishranjuju vratnu kičmenu moždinu što dovodi do njene nekroze i kavitacije u sivoj masi. Region sa najvećom učestalošću cervikalne spondilotične mijelopatije (C5-C7) je i region u kojem je snabdevanje krvlju najslabije.

      Simptomi i znaci bolesti su raznovrsni: bol u vratu, u subskapularnom regionu ili u ramenu; slabosti ili parestezije u gornjim ekstremitetima; senzorne promene u donjim ekstremitetima; motorne slabosti u rukama i nogama; teškoće sa hodom (spastičan hod na širokoj osnovi, nesiguran i trzav); znaci mijelopatije ili gornjeg motornog neurona (spastičnost, hiperrefleksija, klonus, znaci Babinskog i Hofmana, i poremećaji funkcije creva i bešike); znaci “donjeg motornog neurona” (hiporefleksija i atrofija donjih ekstremiteta).

      U postavljanju dijagnoze je važno misliti na tri stvari: da može da postoji mnogo znakova i simptoma, da nema patognomoničnih nalaza i da je napad podmukao, sa dugim periodima stalne slabosti i povremenim pogoršanjima. Najbolja radiografska metoda za postavljanje dijagnoze je MRI. Rana operacija (do jedne godine od javljanja prvih simptoma) je najbolje rešenje. Jedini signifikantan pokazatelj poboljšanja posle operacije jeste koliko dugo su simptomi trajali pre operacije. Postoje dva hirurška rešenja: dorzalni ili ventralni pristup, što zavisi od relativne lokacije stenoze (dorzalne ili ventralne) i stepena krivine vratne kičme (tj. kifoze ili lordoze). Znaci snimak MR vratne kičme, pregled neurologa uz EMNG i neurohirurga, i odluka o daljem lečenju. Pozdrav

Komentari na pitanje: #12553

    • Poštovani, ja imam problem u torokalnom djelu spinalna stenoza od TH 10 -TH 12 sa mielopatijom. Već sam jednom operisana, ali se ponovo pogoršalo, imam spastičnu paraparezu donjih ekstremiteta i jako loš hod, zanima me da li tu postoji neko rešenje?

    • Izlečila sam mjelopatiju i diskus herniju C5-C6 i C6-C7, takođe i proces krivljenja kičme se stopirao (blaga kifoza) dekompresijom sa spravom "babica" koju mi je napravio i poslao Neša iz Jagodine.

    • Postovani moj problem je. . . Operiso sam prosle godine na banjici vratnu kicmu mielopatija4. 5. 6. Prsljen i dalje noge obe i leva ruka ne mogu da radim sa rukom nista levo stopalo palo je dole otezano hodam bolovi u nogama u listovima misicima utrnute su mi oba stopala jako teska situacija pa bio sam na rehabilitaciji i nista ne pomaze, molim vas dali ima neke nade za poboljsanje moga zdravlja hvala vam. .

    • Potpuno ste u pravu kad se prica o toj bolesti ja bolujem od ove bolesti od 1995 godine upravo ti siptomo su i poceli da mi se desavaju na radnome poslu posto sam ja bijo fizikalac i tezak posao sam radijo uvek sam mislijo daje u pitanju nesto drugo na pimer umor nedovoljna aktivnost zimi kad se neradi pa kad dodje prolece ja imam bolove u vratu otezan hod i problemi sa mokrenjem i tome slicno leka za ovu bolest nema sem sto mogu da nam pomognu kad je naj gore i dalje se borim sa ovom bolescu pozdrav

    • Poštovanje operirao sam vratnu kralježnicu, radi mijeopatije, kao posljedicu imam težu tetraparesu, prstima ne mogu puno, npr; oblačenje ili otključavanje brave, ili bilo koja fina motorika je jako otežana. . . Ruke nisu bile tako dugo loše, prije operacije su prvi simptomi počeli na lijevoj nozi, i godinu i po prije operacije. Dr vukić na klinici neurokirurgije rebro me uspješno operirao, ali mi je rekaoda ću ostati invalid s ovim dosadašnjim oštećenjima. Moje pitanje je; da li ima nade da se živci vrate u funkciju, jer su se šake (kanđa šake) zatvorile tek mjesec, dva prije operacije? Sve skupa dijagnoza je postavljena dosta kasno i više od godine dana, što mislite o šansama za oporavak? Čeka me i rehabilitacija u varaždinskim toplicama još. . . Hvala unaprijed!!!!!

    • Ve molam dajte odgovor, dali vopsto moze da se izlekuva ova dokolku pred operacija si podvizen, a posle operacija ostanuvas nepodvizen poradi povreda na centralen nevron, kaj nas ima uspex pocnavme da dvizime race i po malu noze dosta sme spasticni, sfinterite se vo funkcija uste od samiot poceto. Pomina edna godina i dva meseci od operacijata, uste kolku ke trae oporavuvanjeto, sto e lekot za spazmite, kolkava e moznosta vo procenti pak da bide istiot. Bese operiran od diskushernija, dali ima voopsto luge koj od qvadripareza stanuvaat na noze. Pieme miorel za spazmite no ne pomagaat sto predlgatae za promena? Blagodaram

    • Stetoskop.info 07. 03. 2012.

      Da li mogu i gde da zakazem pregled posto mi je magnetna rezonanca uradjena i nalaz je pocetak kompresivne mijdlopatije. Hvala