Kako se leci bolesnik sa 100% zacepljenom desnom karotidom i zacepljenjem leve od 60% i kakve su sanse za prezivljavanje. BOLESNIK hoda ,krece se samo levu ruku ne pokrece.unapred hvala.

    Odgovoreno: 21. 05. 2007.
    • Postovana Sladjana, postojanje potpunog(100%) zacepljenja karotidne arterije nije indikacija za rekanalizaciju(bilo da se resava na operativni nacin ili balon dilatacijom sa stentom). Suzenje krvnog suda od 65-70%i vise jeste indikacija za jednu od napred navedenih tehnika. Iz kratkog pisma koje imam pred sobom ne mogu da znam kada je bio mozdani udar, ali pretpostavljam da je u to vreme nastalo potpuno zacepljenje desne unutrasnje karotidne arterije i da je ono za posledicu imalo kontralateralnu slabost. Kako se bolesnik dobrim delom opopravio, treba i dalje nastaviti sa fizikalnom terapijom- nema jasne granice do kada treba ici sa njom(desava se da se bolesnik nakon mozdanog udara postepeno i vidno oporavlja i po 2-3 godine). Uz navedenu terapiju obavezno treba da uzima antiagregacionu terapiju(neki od preparata acetil salicilne kiseline u dozi od oko 100mg dnevno-Andol, Acisal, Aspirin, Cardiopirin, ili, ako je moguce, Clopidrogel). Razume se da treba pratiti stanje leve unutrasnje karotidne arterije, javiti se vaskularnom hirurgu, te dozvoliti njemu da resi kada je pravi momenat za operaciju ili balon dilataciju i postavljanje stenta