Poštovana profesorka, moj očni lekar je posumnjao da se kod mene javlja multipla skleroza i da je povezano sa mojim gubitkom vida od pre 11 godina. Kako ja ne osećam ili ne primećujem da se nešto kod mene izmenilo sem što mi bolest očiju (lamelarna ruptura macule luteea) teče svojim tokom kako mi je i rečeno da će ići, mene interesuje koji su simptomi kod osoba obolelih o multipla skleroze, kako se to manifestuje i da li oboleli može to sam da primeti ili neko iz njegove okoline. Napominjem, da mi je predložio magnetnu rezonanacu, ali ja sam 2000.-te godine bila na magnetnoj rezonanci u Novom Sadu i samo mi je potvrdjena gore navedena dijagnoza u vezi očiju i ništa više. Njegovo zapažanje i predlog su me uznemirili jer ništa neznam o toj bolesti i molim Vas da mi odgovorite.

    Odgovoreno: 21. 05. 2007.

    • Postovana Vesna, razvoju multiple skleroze moze da prethodi retrobulbarni neurit, ali isti moze da se zavrsi i kao samostalna bolest. Na osnovu onoga sto je uradjeno kao dopunska dijagnostika 2000.te godine, jasno je da multiple skleroze nema. Ponovno radjenje magnetne rezonance jeste opravdano, ali samo iz jednog razloga-uredan nalaz ce Vam pokazati da i posle svih ovih godina nema nicega. Zakljucak: uradite MR iz razloga dusevnog mira.Nakon dobijanja rezultata(iskreno se nadam da ce biti apsolutno uredni) u potpunosti potisnite i pomisao o MS.