Prije dvije godine sam operisao kičmu dh l5/s1 lijevo. Mjesec nakon operacije su nastupili još veci bolovi i poigravanje mišica, koji su se širili u obadvije noge (više lijevo) . Uradio sam kontrolni mri koji je na l5/s1 pokazao mnogobrojne priraslice koje vuku duralnu vrecu straga, a i okružuju radiks nerva lijeve noge, te opacifikaciju diska koja može ukazati na discitis. Na istom nivou je i manja dorzomedijalna nekompresivna hernija diska. Napominje se i dorzomedijalna protuzija l4/l5, koja je bila i prije operacije. Tokom ove dvije godine, sproveo sao u više navrata fizikalne tretmane, banje, te ležao na klinici za fizijatriju, ali rezultati su bili bezuspješni i poslije svake procedure stanje se pogorša. Nedavno sam uradio ponovni mri koji pokaže stanje kao i prije, samo bez opacifikacije. Emg je pokazao: urade se mišići indikatori na donjim ekstremitetima u distalnim mišićnim grupama. U stanju mirovanja obostrano u musculus tibialis anterior nađu se spontana repetitivna izbijanja i rijetke fibrilacije. Pattern manje interferencije, nešto više lijevo i nešto više u inervacionom području nervus tibialisa, sastavljen uglavnom iz širokih monofaznih i samo manjim dijelom nazubljenih bifazičnih akcionih potencijala, amplitude do 2 miliv. Prisutna je minimalna količina reinervacionih kompenzatornih potencijala, lijevo, a desno nešto više. Nađeni neurofiziološki parametri idu u prilog teže hronične denervacije miotoma l4, l5, s1 obostrano i distalno, nešto više lijevo i nešto više nervus tibialis. Nedavno je neurohirurg pogledao ove nalaze i snimke, te zakljucio da nema indikacije za aktivni neurohirurški tretman, jer prema onome što vidi, misli da mi ne uzrokuje ovakve i ovolike tegobe. Dakle sumnja da je nerv oštecen i preporucio mi i dalje konzervativni tretman. Za vrijeme ovih bolova nisam nikako išao neurologu, niti sam pio ikakve tablete osim ibrufen i anlgin. Najviše koristim tens za kontrolu boli. Moje pitanje je koja je procedura da se lijeci ovaj osteceni nerv, nakon fbss dali ima nekakva terapija lijekovima? Koliko potrebno vremena da bi se donekle oporavio. Šta se može uciniti sa neurološke strane, kako bih se ukljucio u uspješne fizikalne tretmane? Hvala i pozdrav!

    Odgovoreno: 21. 07. 2010.

Komentari na pitanje: #65166

    • Postovani, procitala sam vase pitanje doktoru a i njegov odgovor. Ja iza sebe imam pet op kicme obostrano diskusi na nivoima l4-l5-s1. Uradjena mi je stabilizacija. Ako ste zainteresovani za moje iskustvo procitajte na forumu doktor nova pitanja kao tema je stabilizacija kicme. Pozdrav