Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460
  1. Pitanje broj: #45675

    Dystonia!

    Odgovoreno: 17. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Bilo bi lepo kada bi rekli konkretno sta vas zanima o distoniji, jer ovaj sajt upravo zato i sluzi. Ovako izgleda kao da sam dobio ispitno pitanje. U principu distonija znaci gubitak tonusa misica. Primarna distonija je nasledno oboljenje i moze se prenositi autozomno recesivno (nastaje u ranom detinjstvu, brzo napreduje, javlja se samo kod jevreja) ili dominantno (pocinje kasnije, cesto u adolescenciji, napreduje sporije, javljanje nije vezano za nacionalnost) . Simptomatska distonija se moze videti kod wilsonove bolesti, huntingtonove horeje, hallervorden-spatzove bolesti, porodjajnih trauma, primene neuroleptika i raznih drugih ostecenja bazalnih ganglija.
      distonicni nevoljni pokreti su relativno spori i dugotrajni tako da se odrzavaju abnormalni (distonicni) polozaji tela i/ili ekstremiteta (uvrtanje) . Zahvacena je muskulatura trupa (aksijalna muskulatura) i muskulatura ekstremiteta. Pokreti su cesto repetitivni. Kod dystoniae musculorum deformans distonija je generalizovana. Najcesci pocetni simptom je akciona distonija noge koja se superponira sa voljnim pokretom. Dete povremeno izvrce nogu i stopalo na neprirodan nacin. Ako ovi pokreti zahvate obe noge hod moze da lici na spastican ili makazast. Nekada se javljaju trzaji ramena ili grimasiranje. Kasnije se ukljucuju misici trupa, ramenog i karlicnog pojasa. U pocetku se spazmi (grcevi) javljaju retko, zatim sve cesce da bi postali stalni. Misici glave su takodje zahvaceni te mogu biti pormecene funkcije govora i gutanja, a moze se javiti i blefarospazam (grc kapka) . Osim distonicnih moguci su mioklonicni trzaji, blaga horeo-atetoza (neuskladjeni pokreti) ekstremiteta, tortikolis (krivosija) . Hereditarna distonija je progresivna bolest, dok simptomatska nije uvek. U nekim slucajevima generalizovani distonicni simptomi postaju tako cesti i teski da su ovakva stanja nazvana distonicni status (status dystonicus) . Neki od ovih bolesnika zahtevaju vestacko disanje, a ne retko se desava i smrtni ishod.
      kod mladjih pacijenata mora se iskljuciti distonija koja reaguje na levodopu, dakle treba primeniti 600 mg levodope tokom najmanje tri meseca. Lecenje antiholinergicima (artane) moze biti efikasno ali se mora postici dovoljna doza. U nekim slucajevima korisni su baclofen ili benzodijazepini. U teskim slucajevima baclofen se moze davati intratekalno. Povoljni efekti mogu se postici stereotaksicnom operacijom, koja se sastoji iz kriotalamotomije ili hemotalamotomije usmerene na ventrolateralna jedra talamusa, iz palidotomije ili stimulacije paliduma.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #45675

    • Hvala puno na odgovoru! Znam da je zvucalo kao ispitno pitanje, ali verovali ili ne nisam nigde mogao da nadjem ovoliko stvari o distoniji na srpskom jeziku, sve je po internetu uglavnom napisano na strucnom engleskom tako da nista nisam uspeo do kraja da razumem. Razlog mog interesovanja za ovu temu je moj brat, koji je inace gluvonem, a pre par godiona je poceo da krivi prste jedne ruke, da bi evo dosao da stadijuma da se jedva krece i da jako tesko koristi ruke, a ravnoteza mu je prilicno poremecena. Odgovor lekara je bio dystonia, kako kazu teska bolest, neizleciva, ne znaju se uzroci, posledice vidim, a od terapije je predlozena i ispostovana samo fizikalna, nikad ni jedan lek nije stavio u usta. Posto mi je bilo jako cudno da se bas toliko nista ne moze, odlucio sam da se obratim vasem sajtu i dobio puno odgovora na neka pitanja koja su me mucila. Naravno ako ima jos neki savet, koji bi mogao da ispliva posle ovog mog odgovora, bice mi drago.

Ostavite komentar


ZAKAZIVANJE 063/687-460