Molim vas da mi odgovorite sto pre, majka (58 god) mi je trenutno u bolnici u Boru, pre mesec dana je imala sledece tegobe: malaksalost, usporenost dok jednog dana nije pocela da gubi kontrolu nad rukom, nogom ali naizmenicno, gubi pa se povrati. lezala je u bolnici par dana davali su joj oikamid i potpuno se povratila. posle par nedelja tacnije u utorak ove nedelje nocu je pocelo povracanje i proliv ali je bilo sve u redu medjutim pocela je da gubi moc govora, zapocne recenicu pa posle prve reci stane, u sredu smo isli kod neurologa rekao nam je da je dehidrirala, medjutim vec uvece je pocela da joj se oduzima leva strana, lice i ruka i ne moze da prica.ona ima mali osecaj tih delova tela na dodir. Radjen joj je skener nema tumor na mozgu i nema izliv krvi na mozgu ali niste vise od toga ne mogu da mi kazu u Boru ona je sada vec treci dan isto. Inace od ranije je dugogodisnji hipertonicar u zadnje vreme joj se pojavio secer ali najvise do 8 zasta su joj ukljucili terapiju, ! takodje prosli put kada je bila u bolnici ustanovili su da ima 40% zakrecenje krvnih sudova na vratu, molim vas kazite mi sta da radim , gde da je vodim Unapred hvala

    Odgovoreno: 18. 03. 2008.
    • Postovani, simptomi i ne lice na nista drugo osim na inzult (slog) u razvoju sa serijom tranzitornih ataka (krvarenje i tumor ne dolaze u obzir i bez skenera). Uzrok sloga je ili srce ako ima absolutnu aritmiju ili svezi tromb sa krvnih sudova vrata (a.carotis interna) ili hemodinamski usled infektivnog sindroma i dehidriranosti. Prema onom sto ste mi rekli majka moze da ostane tu gde je ali da joj se odmah ukljuci rehabilitacioni tretman za ruku i nogu i terapija tbl.Cardiopirin 100 1x1, tbl.Sortis 20 1 uvece, tbl.Vit C 1000 1x1 uz internisticku terapiju ako je pije. Posaljite mi detaljan opis doplera krvnih sudova vrata ako ga imate (pomenuli ste zakrecenje od 40% ali na kojim krvnim sudovima uz ostatak nalaza?) i internisticki nalaz, tj. da li ima preskakanje srca u smislu absolutne aritmije u kom slucaju bi trebalo da se uvede antikoagulantna terapija (tbl.Farin ili Sintrom uz preklapanje sa amp.Fraxiparin ili Fragmin). Cujemo se! Pozdrav