Imam 21 godinu, a epilepsiju od 1998 god.Ljecila sam se do 18 na vma u Bg-u.Doktori su mi rekli da je "vrsta" epilepsije dreamy state.Napade imam samo u toku sna, a par godina nakon prvog napada pochela sam da se budim prije napada.Zapravo probudi me neka panika i uspijem viknuti nekoga ko je u kuci i momentalno se onesvjestim.Sa 17 ili 18 god.poslije eeg nalaza je konstatovano da vise "nema tragova epilepsije", i ja sam se pravila pametna i na svoju ruku prestala da pijem karbamazepin, pa se ona, naravno, vratila.Napade imam u prosjeku 1, rijetko 2 puta godishnje.Zadnji napad sam imala 25.01.2008.Uradila sam eeg i doktorica je rekla da za tri mjeseca trebam raditi novi nalaz a da za to vrijeme postoji prilichna mogucnost da se ponovi napad.Sad mi je prepisala tegretol 400mg, pola svake vecheri, a prethodna terapija mi je bila karbamazepin 2 puta po 200mg, ali me je ta jedna tableta toliko znala dezorijentisati da je to strashno.Spavalo bi mi se bila sam zbunjena i sl.bash bi me omamila.Inache pushim, kad odem u grad povremeno popijem... Ono shto mene zapravo interesuje, osim da mi kazete neshto vishe o ovoj mojoj vrsti epilepsije, je to da li je ona, i ako jeste u kolikoj mjeri genetski prenosiva, tj kolike su shanse da je moja buduca djeca imaju isto i da li bi to bio isti oblik, ili neshto slabije ili jache.Bila bih vrlo zahvalna ako bi ste shto prije odgovorili. ps:u mojoj porodici niko nije imao epilepsiju, a ct i ekg nalazi su mi uredni. Hvala unaprijed!!!

    Odgovoreno: 10. 03. 2008.
    • Postovana, verovatno ste se vec raspitali o vasoj bolesti. Kod vas posto je niko nije imao u porodici (a niste imali povredu glave ili fras u detinjstvu ili problem na porodjaju...) verovatno je da se radi o idiopatskom obliku bolesti, sto znaci da imate sklonost ka pojavi ovog oboljenja. Bolest mozete pogorsavati neurednim nacinom zivota (neredovna ishrana uz dosta pusenja, konzumiranje alkohola pogotovo sto ta terapija ne ide sa alkoholom, nedovoljno sati spavanja ili kasno pocinjanje spavanja nakon ponoci... ). Postoji mogucnost daljeg nasledjivanja na vase potomke ali nije obavezno a ne zna se ako bi postojalo koji bi oblik bolesti bio. Mozete da nastavite sa prethodnom terapijom ako vam nova terapija ne prija ali u konsultaciji sa vasim neurologom kome treba da iznesete sva zapazanja na redovnim ili vanrednim kontrolama sa EEG-om u deprivaciji spavanja (ne spavate noc ili nekoliko sati uoci snimanja). Javite se ako ima nejasnoca. Pozdrav