Postovani doktore Sestra mi je 61 godiste ima bolove duz desne noge i povremenog klecanja desnog kolena.Od kraja 2007g bol je bio povremen a potom stalan pri bilo kojem pokretukoji je bio probodnog karaktera,jakog inteziteta koji je nastajao sa zadnje strane desne butine pri njenojsredini i isao ka kolenu.Tretirana je od strane fizijatra anageltskom i polivitaminskom terapijo idoslo je do poboljsanja ali i dalje ima bolove koji dolaze u atacima. Sestri su uradjeni sledeci pregledi.RTG LS kicme i RTG oba kuka pri cemu je opisana incipijetna koksartroza bill, lumbalna spondiloza sa discopatijom L1,L2.Radjen i RTG i Ct pregled endokranijuma-b,o Neuroloski nalaz,svesna i orjentisana ,glava i vrat b,o,Meningealni znaci negativni,KN nalaz uredan,GE I DE, eutrofija , uredna GMS, MR simetricni, normalni,sem AR desno koji je ugasen, nema pataloskih refleksa, plantarni odgovor obostrano fleksioni.Probe tonjenja na GE i DE negativn.Spontani hod neupadljiv tandem hod izvod, moguc na prstima i petama.Romberg negativa.Uredne cerebelarne probe.Hipestezija po radikularnom tipu u dermatomu S1 desno i dermatomuL5 levo.Lazarevic desno pozitivan na 60 stepeni, a levo na 70-80 stepeni.Uredna kontrola sfinktera.Spazam PVM u LS delu kicmenog stuba,bolna osetljivost na palpaciju iv prostora L4iL5/S1.Psihicki status neupadljiv. Dijagnoza lumboischialgia I.dex. discopathija L4/L5 etL5/S1.radiculopathia L5 I,sin. et S1 lat.dex Ps molim vas za objasnjenje dobila je lekove ali je veoma zabrinuta posto joj nije objasnjeno sta ovi nalazi i rezultati znace.

    Odgovoreno: 10. 03. 2008.
    • Postovani, u narodu je ta dijagnoza poznata kao "isijas". Znaci, radi se o discus herniji (izletanje tela prsljena slabinskog dela kicme u jednom ili vise nivoa), usled cega su pritisnuti nervi koji inervisu pomenutu nogu. Posto obican rentgenski snimak kicme ne garantuje tacnu dijagnozu potrebno je da uradi CT kicme i to na nivou L4-L5, L5-S1 ili magnetnu rezonancu LS kicme uz EMNG nogu gde bi videli tacnu situaciju o tezini stanja i dali postoji eventualno potreba za hirurskim resavanjem ili konzervativno sa terapijom uz rehabilitacione metode. To je moja preporuka, javite se sa nalazima. Pozdrav (P.S. odgovor je kasnio zbog mog godisnjeg odmora na planini gde nema interneta).

Komentari na pitanje: #3665

    • Molim za mišljenje. Radio sa magnetnu rez. Lumbalnog dela kičme pa me interesuje nalaz. Potpuno ispravljena lumbalna lardoza uz početnu skoliozu lumbalne kičme. Conus modullaris se nalazi na visini L1 pršljena. U duralnoj vreći se nevide patološke promene. Svi segmenti snimano segmenta su značajno snižene visine, terminalne ploče degenerisane, uz prateću rubnu spondilofitoza. Pripadaju ći diskovi su izrazito desikativno izmenjeni. Na L1-2 nivou prisutno je anularno bubrenje diska bezbez kompresivni manifestacija i ssa apsolutnom stenoze spinalnog kanala L2-L3 i L3-L4. Foramen desno ekstraneuralno stenoziran levi je slobodan. Na L2-3 prisutna protruzija diska koje aplatira duralnu vreću i stupa u kontakt sa L3 radiksima, aktuelno bez njihove kompresije. AP dijametar spinalnog kanala 9,4 mm. Pridruženi je fasetna atropija sa obostranim izlivom. Forameni su ekstraneuralno stenozirani. Na L 3-4 se prikazuje cirkularna protruzija diska koja utiskuje ventralni aspekt duralne vreće i iritira oba L4 radiksa na odstupu, uz centralnu stenozu kanala-AP dijametar 7,3 mm. Izliv u desnom fasetu. Forameni su ekstraneuralno stenozirani. Na L4-5 nivou disk pokazuje cirkularnu protruziju koja uz pridruženi hipertrofiju desnog fasetnog zgloba iritira desni L5 radiks na odstupu. AP dijametar spinalnog kanala 13 mm. Iritacija desnog L4 radiksa u stenoziran om desnom forameni. Levi foramen je ekstraneuralno stenoziran.Na L5-s1 nivou protuzija diska stupa u kontakt sa levim S1 radiksom na odstupu. Nema stenoze spinalnog kanala. Levi foramen je nepotpuno ekstraneuralno stenoziran desni je slobodan. ZAKLjUČAK:IZRAŽENE SPODILOTIČNE PROMENE. - POLIDISKOPATIJA SNIMANE REGIJE, SA POSLEDIČNIM IRITACIJAMA ISHODEĆIH RADIKSA. EMNG NALAZ. DE. Ukazuje na hroničnu radikularnu leziju umereno jaku za L5 obostrano. Za L4 levo i blaga za S1 obostrano, kao i aksonsko demijelinizaciona senzomotorna polineuropatija. ENMG NALAZ. GE. UKAZUJE NA HRONIČNU RADIKULARNU LEZIJU UMERENO JAKA ZA C6 I C7. Karpal tunel sindrom desno blagog stepena