Zdravo, Doktore, imam edno prasanje do vas. Se raboti za mojot soprug. Toj bese operiran od glavata i se bese vo red dodeka ne dobi postepilepticen napad. Od togas poleka prestana da zboruva i da ja dvizi desnata raka i noga. Se snimi i na magnetna rezonanca i napravi sekakov drug vid analizi i se e vo red. Doktorot mu veli deka se raboti za Todov sindrom i deka toa e minlivo. Kazete mi kakva terapija treba da prima i kolkav e periodot na traenje na toj sindrom? Ima refleksi i vo rakata i vo nogata, megutoa postojat denovi koga se dvizi, a nekogas ne.Nekogas zboruva, a nekogas ne. Kako terapija prima Deksametazon i Ranital, a ponekogas Manitol. Kako zastita od napadi prima Tegretol i Phenobarbiton.Se plasam da ne opadne psihicki, bidejki ne zboruva, samo ispusta glasovi ponekogas. Golem pozdrav. Odnapred blagodarna

    Odgovoreno: 28. 02. 2008.
    • Postovana, prvo predlazem da uradi EEG (niste napisali da li je uradjen i kakav je nalaz), potom niste napisali od cega je operisan, koliko cesto ima napade. Todov sindrom karakterise prolazna slabost ruke i noge koja se javlja u napadu a sa prestankom napada nestaje. Kako sam vas razumeo njemu traje slabost ruke i noge sto onda dovodi u pitanje tu dijagnozu. Potreban mi je detaljni opis neuroloskog nalaza. Javite se sa odgovorima, mislim da ima mesta za promenu terapije. Pozdrav