Prije nepunih mjesec dana sam operirala diskus herniju na C5 i C6 kralješku,te mi je ugradjen umjetni disk,operacija je prošla uredno.Hernija je vršila pritisak na medulu, a glavni simptomi su bili struje u rukama, težina i osjećaj gubitka dubokog osjeta, nespretnost izvođenja finih radnji,povremene vrtoglavice, te osjećaj zanošenja u hodu.Simptomi su započeli devet mjeseci prije operacije, a zajedno sa strujama i trncima u rukama počeli su trnci i struje u stopalima,a koji se znaju penjati i preko koljena koljena i na obadva bedra s prednje i stražnje strane nogu. MR je pokazao spondilolistezu s pomakom trupa L5 8 mm u odnosu na S1,primjereno širok centralni spinalni kanal, te umjereno sužene lateralne foramene na mjestu stenoze. Napominjem da od početka ne osjećam jake bolove, većtek povremeno i to umjerene, u donjem dijelu ledja i nogama. EMNG je ukazao na lakše kronične neurogene promjene u rukama, te lakše do srednje teške u nogama,a koje odgovaraju ! korjenovima L5 i S1 desno, te L4,L5 lijevo.Imam potpuno očuvanu mišićnu snagu i sve osjete.Nakon operacije, za sad,kao jedino poboljšanje, osjećam prestanak vrtoglavica. Neurokirurg je u otpusnom pismu naveo i dijagnozu kompresijske mijelopatije. Struje u nogama su sipmtom koji mi najviše smeta, ali i dalje postoje struje u obje ruke.Postoji li mogućnost da su navedeni simptomi dio kompresijske mijelopatije, te da li bi vremenom mogli nestati? Kolika je vjerojatnost postojanja bezbolnih struja i trnaca u nogama i navedenih promjena u lumablnoj kralješnici?

    Odgovoreno: 21. 02. 2008.
    • Postovani, tacno je da tegobe poticu od kompresivne mijelopatije. Nezahvalno je prognozirati da li ce biti bolje i koliko ali bitan je trud. U tom smislu preporucujem rehabilitaciju, tj fizikalnu terapiju u banjskim lecilistima koja su specijalizovana za kostano zglobni sistem i kicmeni stub uz kombinaciju sa terapijom tbl.Rantudil forte 1-2 dnevno (ako ne nadjete onda tbl.Movalis 15mg 1x1), drag.Beviplex 3x1, tbl.Tetrazepam 1x1. Pozdrav