Postovani doktore,obracam vam se sa molbom da mi pojasnite moj problem.Gotovo 8 meseci imam jake bolove u ramenu(levom) izmedju kljucne kosti i nadlaktice.Na rengenskom snimku nema tragova povreda.Upucen sam,sa dijagnozom Cervicobrahialgia l. sin, na fizikalnu terapiju koja nije dala rezultate a zatim kod neurologa koji je utvrdio (pomocu cekica) da nije u pitanju neuroloski problem i prepisao nekoliko injekcija diprophos-a. Nije bilo poboljsanja po sam se ponovo javio lekaru koje me ponovo salje fizijatru ovaj ponovo neurologu koji prepisuje istu terapiju. Bio sam uporan u trazenju problema pa sam tako dosao do reumatologa koji je posumnjao da je problem ipak neuroloski i savetuje me da uradim EMNG. Evo rezultata: nalaz u celini ukazuje na hronicnu radikulopatiju C5 levo umerenog i C6-C lakseg stepena, sa znacima aksionog trpljenja korena C5 i C7-C8. Predlog MR vratnog dela kicme. MR nalaz:Pregled uradjen u T1 sekvenci u sag. projekciji kao i sekvenciT2 GRE u sag.iaks. proj! ekciji od nivoa C4 do C7. Pregledom se uocava postojanje lako ispravljene cervikalne lordoze sa naglasenim degenerativnim promenama u visini iv prostora C4 C5 i C6. Prisutni znaci umereno izrazene spondiloartroze kao i unkartroticne promene. U visini iv prostora C4 uocava se prolap degenerisanog iv diska na sirokoj osnovi dorzomedijalno paramedijalno i dorzolateralno sa leve strane sa suzavanjem levog resursa. Takodje u visini iv prostora C5 postoji protruzija iv diska na siroj osnovi dorzomedijalno dorzolateralno sa leve strane takodje sa suzavanjem levog resursa. U visini iv prostora C6 postoji izbocenje degenerisanog iv diska sa redukcijom prednjeg subarahnoidalnog prostora ali bez komtakta sa medulom koja je normalnod dijametra i ocuvanog inteziteta. Jasno mi je da ima probleva sa vratom ali vas molim da mi pojasnite sta je uzrok bolova u ramenu koji se javljaju pri svakoj kretnji. Napominjem da nemam trnjenje ili slabost te ruke vec samo bol koji me ometa u svim aktivnostima. Imam 47 godina i fizicki sam aktivan. Oprostite na opsirnosti i ako mozete dajte mi savet sta da radim jer dosadasnja lecenje nije dalo rezultate. Najlepse hvala.

    Odgovoreno: 18. 02. 2008.
    • Postovani, naprotiv, opsirnost je neophodna u medicini da bi sto bolje objasnili problem. Bol imate zbog nadrazaja nerava koji su pritisnuti u vratnom delu kicme. Predlazem da vas pogleda neurohirurg zbog izrazenih promena. Ukoliko ne predlaze hirurski tretman ostaje fizikalna terapija (jedno od boljih mesta za kicmeni stub je Ribarska banja). Do tada vam ostaje terapija - tbl.Rantudil forte 1-2x1, drag.Beviplex 3x1, tbl.Tetrazepam 1x1. Ako ima nejasnoca javite se. Pozdrav