Postovani,molim Vas da mi odgovorite na sledeca pitanja.Zasto se javljaju epi napadi,postoji li prevencija,i kako sprovesti prvu pomoc,tj.kako pomoci pomoci osobi kad pocne napad.Unapred jako zahvalna....

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    • Postovana, pre neki dan je bilo slicno pitanje. Epilepsija kao bolest, koja se karakterise izmedju ostalog i padovima, se javlja iz vise razloga (nasledje, povrede na rodjenju i nakon rodjenja, prelezan deciji fras u detinjstvu - obicno do druge godine, povrede u zivotu, usled toksikomanije (alkohol, droge) ili idiopatski bez bitnijeg uzroka). Zavisno od oblika bolesti odredjuje se i terapija. Postoje i mere koje smanjuju ucestalost napada a to su: redovna ishrana, izbegavanje duzeg boravka na suncu, dozirana fizicka aktivnost, redovno spavanje sa uspavljivanjem do 00:00h, gledanje TV uz drugo svetlo i mnoge druge zavisno, ponavljam, od oblika bolesti. Pri napadu bitno je (ako je u pitanju veliki napad koji je najdrasticniji) pacijenta staviti na bok i ako je na zemlji podmetnuti mu nesto mekano pod glavu da bi se ublazili udarci glavom o tlo. Nikako ne gurati prste i razne predmet u svrhu nasilnog otvaranja ustiju! Obavezna je redovna terapija i kontrolna EEG snimanja po dogovoru sa nadleznim neurologom. Pozdrav