Poštovani dr,
    Javila sam Vam se prije nekoliko dana i srdačno Vam zahvaljujem na odgovoru. Medjutim, ja nisam znala da Vam mogu i opširnije napisati i samim tim objasniti u kakvoj sam situaciji. Nadam se da mi nećete zamjeriti zbog toga i da ćete naći način da mi odgovorite malo opširnije. Razboljela sam se 2003 god. dok sam bila u posjeti sinovima. počelo je od promuklosti grla, nadražaja za povraćanjem i bolovima u listovima nogu i nadlanicama.Počela je jurnjava od lekara do lekara. Nakon 3 mjeseca-konačno sam dosla do neurologa. Uradio mi je brojne testove, medju njima i EMNG, ali mi rezultati nisu saopšteni. Znam da nemam Sjorgenov sindrom, lupus,nikakvo bubrežno oboljenje, dijabetis, radjena mi je biopsija pluća, cet scen svih organa, magnetna rezonanca glave i grudi, krv mi je slata u Ameriku, radi ranog otkrivanja raka i mnogi drugi testovi kojih više ne mogu ni da se sjetim. Kao vrhunac svega u septembru 2008 god. radila sam pet-scen. Po rečima lekara, sve je kod mene u normali, oni smatraju da ce se rak pojaviti kad-tad, što je meni neshvatljivo. Zar taj rak ne može da se pojavi bilo kome i bilo kada. Niko od nas nije zaštićen od toga. 2005god. sam bila na ispitivanju na VMA, njihova dijagnoza je "reumatoidni artritis sa van zglobovnim manifestacijama". U medjuvremenu, ja sve teže ustajem, hodam pomoću šetalice a i to mi svakim danom pada sve teže i teže. Svaka promena vremena , za mene je pakao. Od terapije primam Gabapentin i Clonazepam. Naravno, uzimam i Kalcijum, vit.D, vitB12, vitB6. Stara sam 56god. ali s obzirom da sam od uvijek bila jako zdrava i aktivna, sve ovo mi teško pada. Inače, sada živim u stranoj zemlji, pa nemam baš puno mogućnosti za ovakve kontakte. I za Vas, saznala sam sasvim slučajno.
    Hvala za Vaše razumijevanje, hvala za Vašu ljubaznost i strpljenje.

    Odgovoreno: 24. 12. 2008.
    • Poštovana,
      reumatoidni artritis spada u grupu autoimunih oboljenja, znači prethodno se desio pad imuniteta što može biti i usled stresa. Da bi se proglasio reumatoidni artritis mora se prethodno dokazati i klinički i dijagnostički. Čime je dokazan kod Vas? On može zahvatiti puno tkiva i organa pored zglobova, što samim tim znači puno simptoma. Da li su radjeni možda evocirani potencijali, ako nisu nije loše da uradite komplet evocirane potencijale, bez obzira na dijagnozu RA? Da li imate problema sa sluhom ili vidom?
      Javite se sa odgovorima.