Poštovani,
    Imam 42 god. Iz Aleksinca sam. Uradila sam nalaz EMG-Summary of findings: U miru registrovana denervaciona aktivnost tipa fibrilacija u levom m.gastrocnemiusu. Za vreme maksimalnih voljnih kontrakcija registrovana je neurogena krivulja u levom m. gastrocnemiusus i ext dig brevis neurografski nalaz ispitanih živaca pokazuje m potencijale oba n. peroenusa nižih amplituda sa normalnom brzinom provodjenja. Conclusions: nalaz u celini pokazuje akutnu leziju kolrenova L5S1 levo, pp S1. Radiološki nalaz: Ispravljena lumbalna lordoza. Umerena spondilofitoza sa odgovarajućom visinom korpusa. U nivou L5-S1 postoji protruzija diskusa dorzolateralno levo sa znacima kompresije levog radiksa S1. U nivou L3-L4 i L4-L5 nema znakova kompromitacije spiralnog kanala. Primala sam ampule ,3 kom na sedam dana po jednu, naziv mi je pobego iz glave ali nešto na Dipsofom ili sl. Moj problem ili da kažem napad bola koji se protezao duž leve noge desio se 26.10.2008. i od početka novembra pijem lekove Myolastan 2x 1 i diklofenak. Određena mi je fizikalna terapija u med.centru Aleksinac. U Nišu gde je rađen skener i EMG nalaz preporučena mi je operacija, koju bi ja da na svaki način izbegnem. Koliko je stanje diskusa ozbiljno na osnovu nalaza koji Vam šaljem i volela bi ako Vam nije teško da mi objasnite EMG nalaz, s obzirom da mi je leva strana pete leve noge još uvek utrnuta i vrlo osetljiva na dodir kao i leva potkolenica. Hod mi je sad veoma dobar čak se i vraća brzina u hodu. Imam zamori ili da kažem podnošljiv bol u donjem delu kičme jer mi je posao vezan za kompijuter. Veće bolove nemam, osim povremenog peckanja duž butine leve noge?
    Molim Vas za Vaš stav u vezi mog slučaja i Vaše preporuke za dalje lečenje.

    Odgovoreno: 24. 12. 2008.
    • Poštovana,
      mada nisam video snimak i ne znam Vaš neurološki nalaz, na osnovu Vašeg opisa smatram da operacija nije neophodna pogotovo što nema kompromitacije spinalnog kanala. Predlažem Vam terapiju tbl.Rantudil forte 2x1, tbl.Mydocalm 3x1, drag.Beviplex 3x1. Obavezna fizikalna terapija, ali ako Vam mogućnosti dozvoljavaju (fond ne pokriva troškove) u Ribarskoj banji koja je specijalizovana za takva stanja. Ako ne možete, makar uradite u Aleksincu fizikalnu terapiju mada to nije potpuno rešenje. Sve vreme izbegavajte duže vreme da budete u jednom istom položaju, bio da je ležeći, sedeći ili stojeći. Nema dizanja tereta, spavajte na što tvrdjem krevetu i nemojte da se znoj suši na Vama. Javite se ako imate nejasnoća.